Europe.bg
  Начало - Новини - Анализи
  НАВИГАЦИЯ
  My.Europe.bg
  Потребител:
  
  Парола:
  
  
Регистрация
Забравена парола
Какво е my.Europe.bg
 
  Информация
Карта на сайта
Контактна информация
Партньори
Медийни партньори
    Вестник Дневник
    Actualno.com
    Expert.bg
    Радио България
    Хоризонт
    Yvelines Radio
    RFI Romania
    Радио Fresh
    LovechToday.eu
    Toute l'Europe
    Селскостопански новини
Изтегли и инсталирай
Последната актуална информация на тази версия на Europe Gateway е от 25 април 2014.
Можете да достъпите новата версия от тук.

Новини / Анализи

RSS
  • A+
  • A-
21-07-2008

България е изправена пред спиране на помощите заради корупция

Файненшъл таймс. Керин Хоуп, Атина; Теодор Троев, София

България рискува да загуби милиарди евро помощи от ЕС, предназначени за модернизиране на пътищата, железопътната система и пристанищата в резултат на корупция и лошо управление на предприсъединителните фондове при управлението на социалистическо правителство.

Най-бедната държава-членка на Съюза вече е сигурно, че ще изгуби поне 600 млн евро средства от предприсъединителните фондове след силно критичния доклад на Европейската комисия относно напредъка на страната, който се очаква да бъде приет от външните министри на ЕС тази седмица.

Тези средства биха помогнали на България да запази висок годишен ръст, както и да постигне целта си да се превърне в транспортен и енергиен център на Югоизточна Европа до 2015 г. "Ако България ще догонва централноевропейските членки на ЕС, инфраструктурните проекти трябва да продължат според плановете", казва Огнян Шентов от Центъра за изследване на демокрацията в София.

"В противен случай чуждестранните инвестиции ще се отдръпнат и стоките ще преминават през Румъния и Гърция, вместо оттук".

Няколко скорошни случая осветлиха нуждата от по-добро управление на инфраструктурните проекти. Дейността на фонда за републиканска пътна инфраструктура, ръководещ търговете за строителство на магистрали, беше спряна миналия месец след одит на международната компания KPMG, който разкри многобройни нередности.

Любомир Лилов, шеф на пътния фонд, беше арестуван миналия януари след секретна операция на българската полиция. Най-големият публично-частен проект на страната, строителство на магистрала на стойност 700 млн евро от границата със Сърбия до черноморското пристанище Бургас, предложено като 30-годишна концесия, се провали миналия месец след тригодишни преговори с португалско-български консорциум.

Португалските партньори по проекта, начело с MFS, компания със седалище в Лисабон, се изтеглиха от проекта след спорове по договорните условия с две български държавни строителни компании.

Българското финансово министерство заяви, че ще подкрепи проект с по-малък мащаб. Дейността ще бъде разпределена между голям брой местни строителни компании, за да бъдат спазени сроковете.

"Вече не става въпрос за изграждането на първокласна европейска магистрала, за която ще се плащат такси", смята софийски банкер.

В опит да отклони критиките на ЕС и да ускори процедурите за финансиране, правителството назначи през май Меглена Плугчиева като нов вицепремиер, за да контролира реорганизацията на агенциите, управляващи средствата от Брюксел. Плугчиева, бивш посланик на България в Германия, поиска от ОЛАФ, Отдела за борба с измамите на Комисията, да изпрати в София екип, който да извършва ежемесечни одити на процедурите за финансиране.

"Целта ние да спасим възможно най-много средства от предприсъединителните фондове и да осигурим достъпа ни до много по-големите средства, които ще бъдат отпускани в бъдеще," заяви тя.



Новини
Актуално
Анализи
Интервюта


 
Заедно
Актуално
 
 
 
    Още 
Анализи
 
 
 
    Още 
Портал ЕВРОПА представя
 
 
 
    Още 
Предстоящо
 
 
 
    Още 
Интервюта
 
 
 
    Още 
Фондовете за България
 
 
 
    Още 
Основни документи
 
 
 
    Още 
Най-новото в europe.bg
 
 
 
    Още 
Тема на месеца
 
 
 
    Още 
Интернет магазин
 
    Още 

Проект на Европейския институт | Център за модернизиране на политики | Институт за европейски политики |
| Общи условия на портал Европа | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
Информационната система е реализирана с финансовата подкрепа на ОСИ и ФОО - София
Страницата е съ-финансирана от Европейската Комисия. Информацията, публикувана в тази интернет страница, не представя по никакъв начин мнението или позицията на Европейската комисия.