Europe.bg
  Начало - Новини - Анализи
  НАВИГАЦИЯ
  My.Europe.bg
  Потребител:
  
  Парола:
  
  
Регистрация
Забравена парола
Какво е my.Europe.bg
 
  Информация
Карта на сайта
Контактна информация
Партньори
Медийни партньори
    Вестник Дневник
    Actualno.com
    Expert.bg
    Радио България
    Хоризонт
    Yvelines Radio
    RFI Romania
    Радио Fresh
    LovechToday.eu
    Toute l'Europe
    Селскостопански новини
Изтегли и инсталирай
Последната актуална информация на тази версия на Europe Gateway е от 25 април 2014.
Можете да достъпите новата версия от тук.

Новини / Анализи

RSS
  • A+
  • A-
01-05-2006

ШЕФЪТ НА ВЪНШНАТА КОМИСИЯ НА ЕВРОПАРЛАМЕНТА: "НОВОТО РУМЪНСКО ПРАВИТЕЛСТВО Е ПОСТИГНАЛО СЪЩЕСТВЕН НАПРЕДЪК"

Елмар Брок: "Важното е не само започването, но и осъществяването на реформите"
 
Председателят на Комисията по външни работи на ЕП Елмар Брок призова еврокомисаря по разширяването Оли Рен “да запази натиска за реформи към България и Румъния”, се казва в прес-съобщение на сайта на групата на Европейската народна партия (ЕНП) след дебата в комисията за напредъка на двете държави, състоял се на 26 април.

ЕП има правото да бъде консултиран преди да формулира решението си относно присъединяването на тези две страни. “Комисарят изпълни това предварително условие. Въпреки това, бих желал за по-ясно артикулирано от негова страна изявление, за това как да се поддържа необходимият натиск за реформи в Букурещ и София в случай на положителна препоръка от ЕК за 1 януари 2007 като дата за присъединяване”, каза Брок по време на пленарния дебат в ЕП.

Брок допълни, че новото румънско правителство в частност е постигнало съществен напредък. “Все пак, важният въпрос е не само дали реформите са били започнати, но дали са осъществени”, каза Брок, цитиран в прес-съобщението на ЕНП.

На този въпрос ЕК не е дала окончателен отговор, най-вече по отношение на реалния напредък в реформирането на съдебната система и борбата с корупцията в двете страни. В частност, Брок има предвид защитните клаузи в Договора за присъединяване, които допускат отделни глави да бъдат изолирани, в случай на слабости, до три години след присъединяването “на 1 януари 2007 или 2008 година”, пише в съобщението.

“Разбира се, ЕК може да задейства тези клаузи независимо от препоръката на 16 май. И все пак, с оглед да се гарантира процесът на реформи, въпросът е дали не би било по-добре да преместим окончателната препоръка за есента на тази година”, подчерта Брок. Комисията трябва да гарантира, че ще бъде осъществявано “адекватно наблюдение” през първите три години след присъединяването на двете страни към ЕС, заключи Елмар Брок.

Портал ЕВРОПА припомня, че след дебата на 26 април, Елмар Брок посочи в прес-изявление: “Смехотворно е да се обвиняват групата на ЕНП-ЕД и българските наблюдатели в ЕП от десницата за отлагането на присъединяването на България в ЕС, при положение, че правителството проявява реални слабости в борбата срещу организираната престъпност, прането на пари и съдебната система. Именно българските евронаблюдатели от десницата и нашите партии – партньори в България са тези, които настояват, въпреки недостатъците на политиката, провеждана от сегашното правителство, да се спази срокът за приемане на 1 януари 2007 година.”

В заключение в изявлението на Елмар Брок се казва, че би било полезно, българските евронаблюдатели – представители на партиите от тройната управляваща у нас коалиция, “да дадат своя дял за ползотворен дебат тук. За да може да се навакса закъснението, правителството трябва да си направи домашната работа”.

По темата



Новини
Актуално
Анализи
Интервюта


 
Заедно
Актуално
 
 
 
    Още 
Анализи
 
 
 
    Още 
Портал ЕВРОПА представя
 
 
 
    Още 
Предстоящо
 
 
 
    Още 
Интервюта
 
 
 
    Още 
Фондовете за България
 
 
 
    Още 
Основни документи
 
 
 
    Още 
Най-новото в europe.bg
 
 
 
    Още 
Тема на месеца
 
 
 
    Още 
Интернет магазин
 
    Още 

Проект на Европейския институт | Център за модернизиране на политики | Институт за европейски политики |
| Общи условия на портал Европа | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
Информационната система е реализирана с финансовата подкрепа на ОСИ и ФОО - София
Страницата е съ-финансирана от Европейската Комисия. Информацията, публикувана в тази интернет страница, не представя по никакъв начин мнението или позицията на Европейската комисия.