Europe.bg
  Начало - Новини - Анализи
  НАВИГАЦИЯ
  My.Europe.bg
  Потребител:
  
  Парола:
  
  
Регистрация
Забравена парола
Какво е my.Europe.bg
 
  Информация
Карта на сайта
Контактна информация
Партньори
Медийни партньори
    Вестник Дневник
    Actualno.com
    Expert.bg
    Радио България
    Хоризонт
    Yvelines Radio
    RFI Romania
    Радио Fresh
    LovechToday.eu
    Toute l'Europe
    Селскостопански новини
Изтегли и инсталирай
Последната актуална информация на тази версия на Europe Gateway е от 25 април 2014.
Можете да достъпите новата версия от тук.

Новини / Анализи

RSS
  • A+
  • A-
09-06-2006

ПЛАНЪТ ЗА ДЕЙСТВИЕ НА КАБИНЕТА СТАНИШЕВ – КОМЕНТАРИ

Планът за действие се обсъжда днес (9 юни) с парламентарните групи на тройната коалиция и министър Кунева в НС и му се нанасят "финални корекции в датите", съобщиха за Портал ЕВРОПА от Правителствената информационна служба. Документът ще придобие окончателен вид "най-късно в понеделник вечер", когато и ще стане публичен, поясниха от ПИС.

Портал ЕВРОПА предлага за своите читатели проекта на плана за действие - във вида, в който го е одобрил Министерският съвет на 1 юни, преди консултациите в Брюксел.

След като "истинският" план за действие бъде обнародван, Портал ЕВРОПА ще го сравни с първоначалната версия и ще анализира неговото съдържание.

Междувременно от прес-офиса на румънския министър по европейските въпроси Анка Боаджиу съобщиха за Портал ЕВРОПА, че г-жа Боаджиу все още е в Брюксел и до края на днешния ден румънският план за действие ще стане публично достояние.

Не стана ясно предвижда ли се ревизия на промените в конституцията, за които и самата Кунева твърдеше, че няма да създадат проблеми с ЕС по отношение независимостта на съдебната система, казва в анализ за “Медиапул” Николай Мартинов.

Управляващите ще пренаписват и закона за публичния регистър. Планът за ЕС предвижда още закон за лобирането и засилен контрол над митничарите. 

След фала с промените в конституцията, управляващите косвено признаха и грешки в приетия от тяхното мнозинство закон за публичния регистър, който ограничава достъпа до имотните декларации на висшите държавни служители.

Една от най-рекламираните от правителството мерки в новия план за изпълнение препоръките от доклада на Еврокомисията предвижда имотното и финансовото състояние на висшите държавни служители, политици, магистрати и народни представители да се декларира задължително и да бъде публично чрез Интернет.
Съгласно приетия наскоро закон публичният достъп до декларациите можеше да става само чрез заявка, а освен това не беше предвиден механизъм за проверка на данните, вписани от задължените лица.

Ще бъде приет нов закон, който предвижда Националната агенция за приходите да проверява истинността на декларираното, обясни министърът по европейските въпроси Меглена Кунева в четвъртък след заседанието на МС, който прие съгласувания преди два дни с Брюксел план.

Тя съобщи още, че председателят на Сметната палата е издал заповед, с която се определя редът за обществен достъп до декларациите на властимащите, които по сега действащия закон трябваше да бъдат подадени в палатата до 31 май. Всеки гражданин има право да получи копие от декларацията на лицето, за което се интересува, като заплаща минимална сума за консумативите по изваждането на копието, уточни министър Кунева.

Екшън-планът предвижда още да се приемат и промени в Закона за политическите партии, с които ще се забранят т.нар. дарения в натура, например безплатно или по-евтино предоставяне на хотели и зали за партийни сбирки или други нужди. Партиите ще бъдат задължени да обявяват всички свои дарители поименно и с точната сума на дарението.

Сред антикорупционните мерки е и спешното приемане на закон за лобирането. Други мерки са да има редовна информация за случаите на отстраняване от длъжност на служебно лице поради обвинение в корупция, както и огласяване на наложените наказания.

Ще се затегне и надзорът над митническите служители чрез проверки на онези от тях, чието състояние се е променило рязко и очебийно. Плащанията в брой на услуги на митниците ще бъдат сведени до минимум.
В доклада на Брюксел бяха посочени 6 “червени области”, по които България изостава силно в подготовката си за членство в ЕС. Сред червените тях са борбата с корупцията по високите етажи на властта, противодействието на организираната престъпност и прането на пари и финансовия контрол. 
Планът за действие, който съдържа над 100 неотложни мерки в областта на законодателството и държавното администриране, ще бъде представен в петък в Народното събрание и качен на сайта на МС.

Мерките трябва да бъдат изпълнени най-късно до средата на септември, за да бъдат отразени в следващия мониторингов доклад на ЕК, който ще бъде изготвен най-късно до края на септември, каза министър Кунева.
За целта правителството и парламентът ще работят без лятна ваканция – очевидно, за да поправят предишни свои недомислени закони и да наваксват несвършена работа.

По-рано тази седмица Еврокомисията обяви, че съкращава отпуските на екипа си за България.

За предотвратяване на прането на пари се предвижда да се разшири кръгът от служебни лица, които ще бъдат задължени да подават сигнали за съмнителни сделки на Агенцията за финансово разузнаване, каза още министър Кунева. Сред тези лица са нотариусите, шефовете на игрални заведения, адвокатите и други.
От представения план не стана ясно предвижда ли се ревизия на приетите тържествено преди два месеца промени в конституцията, за които и самата Кунева твърдеше, че няма да създадат проблеми с ЕС по отношение независимостта на съдебната система.

Неясно остава и предвидено ли е законово обезпечаване на отварянето на архивите на бившата Държавна сигурност – нещо, което бе споменато преди ден от депутати от левицата.



Новини
Актуално
Анализи
Интервюта


 
Заедно
Актуално
 
 
 
    Още 
Анализи
 
 
 
    Още 
Портал ЕВРОПА представя
 
 
 
    Още 
Предстоящо
 
 
 
    Още 
Интервюта
 
 
 
    Още 
Фондовете за България
 
 
 
    Още 
Основни документи
 
 
 
    Още 
Най-новото в europe.bg
 
 
 
    Още 
Тема на месеца
 
 
 
    Още 
Интернет магазин
 
    Още 

Проект на Европейския институт | Център за модернизиране на политики | Институт за европейски политики |
| Общи условия на портал Европа | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
Информационната система е реализирана с финансовата подкрепа на ОСИ и ФОО - София
Страницата е съ-финансирана от Европейската Комисия. Информацията, публикувана в тази интернет страница, не представя по никакъв начин мнението или позицията на Европейската комисия.