Europe.bg
  Начало - Новини - Анализи
  НАВИГАЦИЯ
  My.Europe.bg
  Потребител:
  
  Парола:
  
  
Регистрация
Забравена парола
Какво е my.Europe.bg
 
  Информация
Карта на сайта
Контактна информация
Партньори
Медийни партньори
    Вестник Дневник
    Actualno.com
    Expert.bg
    Радио България
    Хоризонт
    Yvelines Radio
    RFI Romania
    Радио Fresh
    LovechToday.eu
    Toute l'Europe
    Селскостопански новини
Изтегли и инсталирай
Последната актуална информация на тази версия на Europe Gateway е от 25 април 2014.
Можете да достъпите новата версия от тук.

Новини / Анализи

RSS
  • A+
  • A-
17-08-2006

ЩЕ БЪДАТ ПРОУЧЕНИ ВРЪЗКИТЕ НА РУМЪНСКИЯТ ПРЕЗИДЕНТ СЪС СЕКУРИТАТЕ

Националният съвет за проучване архивите на "Секуритате" (НСПАС) ще проучи дали президентът на Румъния Траян Бъсеску е сътрудничил на политическата полиция по времето на комунизма, съобщава "Дневник".

Искането е направено от бившия държавен глава Емил Константинеску, който обяви, че Бъсеску е бил свързан с тайните служби.

Бъсеску коментира пред румънски журналисти въпроса за своето минало, свързано със службите, с недоизказаното: "Направих това, което трябваше!", отбелязва в. "Адевърул". Предстои НСПАС да провери миналото и на 156 високопоставени либерали.

Управляващата Националнолиберална партия (НЛП) реши да оттегли подкрепата си за бившия министър на културата Мона Муска. Тя призна в края на миналата седмица, че е сътрудничила на "Секуритате". Признанията на Муска шокираха румънската общественост, тъй като тя е един от най-директните и открити политици след падането на комунизма през 1989 г. и винаги е призовавала за демократични реформи, коментира АП. Мона Муска е автор на много от законите, гарантиращи свободата на медиите в Румъния.

Според в. "Зиарул де Яш" "следващата бомба на разконспирирането" ще бъде отново член на НЛП. Изданието визира съветника на президента Бъсеску и бивш председател на либералите Теодор Столожан.

Междувременно Ладислау Чендес, председател на НСПАС, поиска да бъде направено вътрешно разследване на работата на членовете на съвета. Причината е появата в румънската преса на списък с имената на 29 депутати, чиито досиета бяха разсекретени. Чендес поиска виновните за изтичане на информацията да бъдат наказани.

За последните четири месеца бяха разкрити имената на 94 офицери от "Секуритате" и 163 информатора. Започнатата в Румъния акция рискува да се превърне в лов на вещици, коментира западната преса. Предвид тази опасност лидерът на Демократическата партия Емил Бок поиска в законодателството да бъде уточнено какво означава политическа полиция.

Портал ЕВРОПА припомня, че на 24 юли Върховният съвет по отбрана на Румъния разпореди всички държавни институции в северната ни съседка, които имат в архивите си досиета на бившия репресивен апарат на Чаушеску, да ги предадат на Националния съвет за изследване на архивите на Секуритате. Съветът предложи да бъдат разсекретени и досиетата на партийните лидери и висшите служители.



Новини
Актуално
Анализи
Интервюта


 
Заедно
Актуално
 
 
 
    Още 
Анализи
 
 
 
    Още 
Портал ЕВРОПА представя
 
 
 
    Още 
Предстоящо
 
 
 
    Още 
Интервюта
 
 
 
    Още 
Фондовете за България
 
 
 
    Още 
Основни документи
 
 
 
    Още 
Най-новото в europe.bg
 
 
 
    Още 
Тема на месеца
 
 
 
    Още 
Интернет магазин
 
    Още 

Проект на Европейския институт | Център за модернизиране на политики | Институт за европейски политики |
| Общи условия на портал Европа | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
Информационната система е реализирана с финансовата подкрепа на ОСИ и ФОО - София
Страницата е съ-финансирана от Европейската Комисия. Информацията, публикувана в тази интернет страница, не представя по никакъв начин мнението или позицията на Европейската комисия.