Europe.bg
  Начало - Новини - Анализи
  НАВИГАЦИЯ
  My.Europe.bg
  Потребител:
  
  Парола:
  
  
Регистрация
Забравена парола
Какво е my.Europe.bg
 
  Информация
Карта на сайта
Контактна информация
Партньори
Медийни партньори
    Вестник Дневник
    Actualno.com
    Expert.bg
    Радио България
    Хоризонт
    Yvelines Radio
    RFI Romania
    Радио Fresh
    LovechToday.eu
    Toute l'Europe
    Селскостопански новини
Изтегли и инсталирай
Последната актуална информация на тази версия на Europe Gateway е от 25 април 2014.
Можете да достъпите новата версия от тук.

Новини / Анализи

RSS
  • A+
  • A-
25-09-2006

ПРИЕМ БЕЗ РАЗВЕТИ ЗНАМЕНА

Европейската комисия ще открие пътя за пълноправно членство на България и Румъния в ЕС, но с много строги условия.

Това няма да бъде прием с развети знамена. Въпреки това Европейската комисия във вторник ще открие пътя за присъединяването на България и Румъния към ЕС през януари 2007. Но многото ненаписани домашни работи от двете страни и съответните заплахи със санкции показват, че бедните черноморски страни само по милост прескачат летвата.

Решаващият пасаж от доклада с датата на приема ще бъде публикуван още днес, един ден преди решението на комисарите в Страсбург. Но в проектодоклада се казва- цитираме- България и Румъния са постигнали допълнителен напредък при подготовката си за членство и показват готовност за спазване на европейските принципи и законодателство към 1 януари 2007 година-край на цитата.

Теоретически Европейската комисия би могла да препоръча отлагане на членството с една година за януари 2008. Това обаче отдавна минава за малко вероятно. ЕС иска от една страна да поощри двете страни за техния обхватен реформаторски курс. От друга страна ЕС залага на редица предпазни клаузи, за да предпази останалите 25 страни-членки от последиците от значителните дефицити в България и Румъния.

Европейската комисия реагира с досега най-строгите присъединителни условия на скептицизма на европейските граждани спрямо все повечето нови членове.Упреците преди всичко засягат немарливостта в борбата с корупцията и организираната престъпност, които събудиха страхове от България и Румъния в Европейския парламент и старите страни-членки.

Особено България не успява да разсее тези съмнения. Комисията е загрижена и от хигиенно-санитарните показатели на хранителните продукти у двете страни, както и от способността на властите да администрират милиардните средства от помощните фондове на ЕС. И двете страни ще получат дълги списъци със задачи за изпълнение. Ако те не изпълнят изискванията, ще последват санкции, което може да означава например прекратяване на европейските помощи за селските стопани. По същия начин участието на съответното правителство би могло да бъде замразено в определени политически сфери на ЕС.

Европейската комисия изисква от България промяна в конституцията, която да гарантира независимостта на съдебната система. Освен това комисията изисква стратегия за борба с организираната престъпност и прането на пари, както и конфискацията на имущества, придобити по престъпен начин.

От Румъния се изисква проверка за корупционни практики сред висши служители и правителствени членове. Докато тези мерки не се осъществят, останалите страни-членки на ЕС няма да признават присъдите от съдилищата на двете страни. Европейската комисия може да прекрати плащанията от аграрните и регионални фондове, докато двете страни не създадат администрация, която надеждно да управлява плащанията и да извършва проверки.

В аграрния сектор двете страни могат да очакват забрана за износ на свинско месо, ако не съумеят да се справят със заразите по животните. Възможни са и ограничения в пазара на млечните продукти.

България няма да има пълен достъп до свободното въздухоплаване в ЕС. Причина за това са продължаващите дефицити в стандартите й за сигурност.

Критиците на България и Румъния имат и още една аварийна спирачка и след присъединяването на двете страни. Все още присъединителните договори не са ратифицирани от всичките 25 страни-членки на съюза. Германският Бундестаг също трябва да гласува. Преди всичко ХДС и ХСС могат да потвърдят своите забележки относно темпото на реформи в двете страни. Но все пак не се очаква отхвърляне на присъединителните договори, както се изрази висш политик от фракцията на ХДС- цитат- Защото ние няма да можем да устоим на възникналия натиск-край на цитата.

 



Новини
Актуално
Анализи
Интервюта


 
Заедно
Актуално
 
 
 
    Още 
Анализи
 
 
 
    Още 
Портал ЕВРОПА представя
 
 
 
    Още 
Предстоящо
 
 
 
    Още 
Интервюта
 
 
 
    Още 
Фондовете за България
 
 
 
    Още 
Основни документи
 
 
 
    Още 
Най-новото в europe.bg
 
 
 
    Още 
Тема на месеца
 
 
 
    Още 
Интернет магазин
 
    Още 

Проект на Европейския институт | Център за модернизиране на политики | Институт за европейски политики |
| Общи условия на портал Европа | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
Информационната система е реализирана с финансовата подкрепа на ОСИ и ФОО - София
Страницата е съ-финансирана от Европейската Комисия. Информацията, публикувана в тази интернет страница, не представя по никакъв начин мнението или позицията на Европейската комисия.