Europe.bg
  Начало - Новини - Анализи
  НАВИГАЦИЯ
  My.Europe.bg
  Потребител:
  
  Парола:
  
  
Регистрация
Забравена парола
Какво е my.Europe.bg
 
  Информация
Карта на сайта
Контактна информация
Партньори
Медийни партньори
    Вестник Дневник
    Actualno.com
    Expert.bg
    Радио България
    Хоризонт
    Yvelines Radio
    RFI Romania
    Радио Fresh
    LovechToday.eu
    Toute l'Europe
    Селскостопански новини
Изтегли и инсталирай
Последната актуална информация на тази версия на Europe Gateway е от 25 април 2014.
Можете да достъпите новата версия от тук.

Новини / Анализи

RSS
  • A+
  • A-
03-11-2006

БРЮКСЕЛ НЕ СЕ ХВАНА НА ВЪДИЦАТА НА ОВЧАРОВ ЗА “НЕДОСТИГА” НА ТОК

Абсолютно не подлежи на обсъждане удължаването на срока за експлоатация на ІІІ и ІV блок на АЕЦ “Козлодуй”, заяви в петък пред БНР Феранд Араделас, говорител на еврокомисаря по енергетиката Андрис Пиебалгс. Така той коментира писмото на енергийния министър Румен Овчаров (БСП) до Пиебалгс, в което се предупреждава за възможна енергийна криза и “паника” в региона след спирането на двата малки блока на българската ядрена централа.

Араделас припомни, че България е поела твърд ангажимент да затвори последните си реактори ВВЕР-440 до 31 декември 2006 г. и това категорично няма да се дискутира.

Така говорителят на Пиебалгс отряза всякакви опити от българска страна да се повдига отново въпроса за запазването на двата блока.

С писмото си до Еврокомисията министър Овчаров използва момента и да осигури подкрепа за изграждането на АЕЦ “Белене” от фирма на контролирания от Кремъл монополист “Газпром”.  

Всяка страна член на ЕС сама решава дали иска да използва ядрена енергия, каза Араделас по повод втората АЕЦ. България като всяка държава от ЕС трябва да премине съгласувателните режими и ако проектът отговаря на изискванията за безопасност, няма никакъв проблем да строи атомна централа, каза говорителят на енергийния еврокомисар. Според него не е проблем и това, че бъдещата ядрена централа на България ще се строи от руска фирма, “стига да отговаря на изискванията за безопасност. Говорителят на Пиебалгс посочи, че и в момента в Европейския съюз работят атомни централи с руско оборудване, визирайки конкретно Финландия, което не притеснява ЕС.

Пиебалгс все още не е получил посланието на Овчаров, стана ясно от думите на Араделас. Когато пристигне писмото на Румен Овчаров, еврокомисарят по енергетиката Андрис Пиебалгс ще го разгледа и при необходимост ЕС ще вземе мерки за обезпечаване на енергийната сигурност в балканския регион, допълни говорителят.

Борисов ще спасява “Козлодуй” с кръгла маса

Същия ден кметът на София Бойко Борисов съобщи, че Столичната община  ще организира кръгла маса за възможностите за спасяването на ІІІ и ІV блок на АЕЦ "Козлодуй". Мероприятието ще е на 13 декември, десетина дни след планираното учредяване на партията на Борисов ГЕРБ и е изключително подходящо за популистки апели. По такъв начин Борисов ще претвори творчески стореното от бившия премиер и негов пръв настойник във властта Симеон Сакскобургготски преди четири години – на събрание, предвидено за учредяване на партия НДСВ, той обяви, че няма да прави партия, а ще строи АЕЦ “Белене”.

Борисов обяви, че във форума ще участват представители на гражданския комитет в защита на АЕЦ “Козлодуй” и експерти, които всъщност инициирали форума.

Борисов не признава писмата на министър Овчаров до Брюксел. Само ни залъгват, каза той и изрази убеждението си, че “се готви режим на тока”. Неговото желание е “София да е светла”.

Преди ден бившият шеф на Агенцията за ядрено регулиране Георги Касчиев поясни, че прогнозите за дефицит на тока през тази зима са силно преувеличени и целта е да се докаже нуждата от проекта “Белене”. Истерията около недостига на електроенергия се лансира от министър Овчаров, от шефа на енергийната комисия в парламента Рамадан Аталай (ДПС), както и от други свързани енергетиката представители.

В момента българската енергийна система разполага с действащи 10 500 мегавата, от които след 1 януари ще отпаднат 800-те мегавата на двата малки реактора. Досега максималното потребление през зимата е достигало до 7000 мегавата и дори с прогнозираното увеличение от един-два процента ще останат 2500 мегавата свободни мощности.

Наскоро и шефът на АЕЦ “Козлодуй” Иван Генов обяви, че дори и след извеждането на ІІІ и ІV реактор централата ще задържи производството си от 13 млрд. кВтч годишно чрез максимално натоварване на V и VІ реактор. От НЕК не прогнозират режим на тока.

Георги Касчиев обясни, че предишното правителство на НДСВ и ДПС е предрешило победата на руската “Атомстройекспорт” за АЕЦ “Белене”, тъй като реши да се проведе търг само за руски реактори.

В България тезата за запазване на АЕЦ “Козлодуй” и строителство на АЕЦ “Белене” се ползва с широка обществена подкрепа, не на последно място заради силните политически и медийни позиции на т.нар. ядрено лоби, което от десетилетия насам печели големи пари от поръчките и връзките си с руския енергиен комплекс.

 
Самата Русия гледа на спечеления търг в България като на сериозен геополитически пробив. Русия се завръща на пазара на атомни технологии в Европа, заяви директорът на “Росатом” Сергей Кириенко във връзка с победата на дъщерното предприятие “Атомстройекспорт”. Със спечелването на българския проект Русия стана световен лидер на пазара на ядрени технологии, обяви в София шефът на руската компания Сергей Шматко.


Новини
Актуално
Анализи
Интервюта


 
Заедно
Актуално
 
 
 
    Още 
Анализи
 
 
 
    Още 
Портал ЕВРОПА представя
 
 
 
    Още 
Предстоящо
 
 
 
    Още 
Интервюта
 
 
 
    Още 
Фондовете за България
 
 
 
    Още 
Основни документи
 
 
 
    Още 
Най-новото в europe.bg
 
 
 
    Още 
Тема на месеца
 
 
 
    Още 
Интернет магазин
 
    Още 

Проект на Европейския институт | Център за модернизиране на политики | Институт за европейски политики |
| Общи условия на портал Европа | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
Информационната система е реализирана с финансовата подкрепа на ОСИ и ФОО - София
Страницата е съ-финансирана от Европейската Комисия. Информацията, публикувана в тази интернет страница, не представя по никакъв начин мнението или позицията на Европейската комисия.