Europe.bg
  Начало - Новини - Анализи
  НАВИГАЦИЯ
  My.Europe.bg
  Потребител:
  
  Парола:
  
  
Регистрация
Забравена парола
Какво е my.Europe.bg
 
  Информация
Карта на сайта
Контактна информация
Партньори
Медийни партньори
    Вестник Дневник
    Actualno.com
    Expert.bg
    Радио България
    Хоризонт
    Yvelines Radio
    RFI Romania
    Радио Fresh
    LovechToday.eu
    Toute l'Europe
    Селскостопански новини
Изтегли и инсталирай
Последната актуална информация на тази версия на Europe Gateway е от 25 април 2014.
Можете да достъпите новата версия от тук.

Новини / Анализи

RSS
  • A+
  • A-
06-07-2007

ДЕСНИТЕ В ЕВРОПАРЛАМЕНТА КРИТИКУВАТ ИДЕИТЕ НА ЕВРОКОМИСИЯТА ЗА РЕФОРМА В ЛОЗАРО-ВИНАРСКИЯ СЕКТОР

Евродепутатката Елизабет Йегл (ЕНП-ЕД) - докладчик на ЕП по предложението на Европейската комисия за реформа в лозаро-винарския сектор разкритикува документа, съобщава пресслужбата на ЕНП-ЕД.

„Предложенията на ЕП не са включени в документа на Комисията", каза Йегл и окачестви това като разочароващо, давайки за пример мерките за засилване на конкурентоспособността на сектора в европейски мащаб. ЕП настояваше активно тези мерки да бъдат записани в документа.

Ако текстът на ЕК не се промени, не изключвам сериозни последствия за винопроизводителите в Централна Европа, каза Йегл. Според нея са напълно недостатъчни предвидените средства за националните финансови рамки, липсват мерки за подобряване качеството и за промотиране на продажбите. Тя разкритикува и забраната за захароза на виното, както и разширените правомощия на Европейската комисия в сектора.

Бъдещото разпределение на фондове, базирано на „исторически принцип" - което явно е предпочитаният от Комисията метод - не се връзва с новите условия на разширения Европейски съюз, категорична е дясната евродепутатка.

„Всички фондове трябва да бъдат разпределяни по честен и балансиран начин сред страните-членки", казва Елизабет Йегл.

Според нея предложените от Еврокомисията мерки ще са в ущърб на европейския винен сектор като цяло и в частност за винопроизводителите от Централна Европа.

Портал ЕВРОПА припомня съобщението на ЕК: Преди дни Европейската комисия прие набор от предложения за широкообхватна реформа на общата организация на пазара на вино, след едногодишен консултативен процес със заинтересованите страни. Предложенията целят засилване конкурентоспособността на европейските производители, възвръщане на пазари, балансиране на търсенето и предлагането, опростяване на правилата, съхраняване на най-добрите традиции на ЕС в областта на винопроизводството, укрепване на социалната структура на селските райони и опазване на околната среда. От ключово значение за реформата ще бъде по-доброто използване на бюджета, чийто размер ще остане непроменен 1.3 милиарда EUR. Съгласно предложенията, всички неефективни мерки за подпомагане на пазара (различни видове помощи за дестилация, помощи за частно складиране, възстановявания при износ) ще бъдат премахнати от първия ден на влизане в сила на новите правила.

ГЛЕДНА ТОЧКА - 9 ЮЛИ, В-К "ПАРИ" Предстоящата реформа в лозаро-винарския сектор на ЕС открива нови възможности за експанзия на българските винопроизводители, пише от първа страница вестник "Пари". Според него една от предлаганите мерки - да се премахнат голям част от субсидиите, които са се оказали неефективни, ще постави българските фирми в по-конкурентна позиция, защото в момента те нямат достъп до тези средства. (по Дарик)



Новини
Актуално
Анализи
Интервюта


 
Заедно
Актуално
 
 
 
    Още 
Анализи
 
 
 
    Още 
Портал ЕВРОПА представя
 
 
 
    Още 
Предстоящо
 
 
 
    Още 
Интервюта
 
 
 
    Още 
Фондовете за България
 
 
 
    Още 
Основни документи
 
 
 
    Още 
Най-новото в europe.bg
 
 
 
    Още 
Тема на месеца
 
 
 
    Още 
Интернет магазин
 
    Още 

Проект на Европейския институт | Център за модернизиране на политики | Институт за европейски политики |
| Общи условия на портал Европа | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
Информационната система е реализирана с финансовата подкрепа на ОСИ и ФОО - София
Страницата е съ-финансирана от Европейската Комисия. Информацията, публикувана в тази интернет страница, не представя по никакъв начин мнението или позицията на Европейската комисия.