Europe.bg
  Начало - Събития
  НАВИГАЦИЯ
  My.Europe.bg
  Потребител:
  
  Парола:
  
  
Регистрация
Забравена парола
Какво е my.Europe.bg
 
  Информация
Карта на сайта
Контактна информация
Партньори
Медийни партньори
    Вестник Дневник
    Actualno.com
    Expert.bg
    Радио България
    Хоризонт
    Yvelines Radio
    RFI Romania
    Радио Fresh
    LovechToday.eu
    Toute l'Europe
    Селскостопански новини
Изтегли и инсталирай
Последната актуална информация на тази версия на Europe Gateway е от 25 април 2014.
Можете да достъпите новата версия от тук.

Събития

  • A+
  • A-

КАКВА ЕВРОПА ЖЕЛАЕМ? ВИЗИЯТА НА БЪЛГАРИЯ

Резултати от дискусията "Граждани за Европа" под надслов "Твоят глас е важен!"

Както Портал ЕВРОПА вече писа, дискусията се състоя в София на 10 и 11 февруари 2007 г. На нея едновременно обсъждаха и съставяха своята визия по три ключови за ЕС теми, случайно избрани граждани от пет държави: България, Чехия, Естония, Ирландия и Словения. Предстои нататък и останалите страни-членки да дискутират същите теми в същия формат - отново в групи от по пет, според предварителен график.

Проектът за общоевропейска дискусия "Граждани за Европа" е подкрепен от Европейската комисия. Финансирането е от Фондация "Крал Бодуен" и Институт "Отворено общество".

Общият бюджет на проекта е 3.4 милиона евро, от които малко под 1.9 млн. евро са дадени от Европейската комисия. ЕК подкрепя специфична част от общия проект за консултации с гражданите - т.нар. "План Д". Останалите пари са дадени от 17 европейски фондации, сред които авторитетната Фондация "Крал Бодуен", уточни специално за Портал ЕВРОПА Жан-Пол Колет, представител на Фондация "Крал Бодуен".

Трите теми са - енергетика и околна среда, социална политика и имиграция. Участниците във форума се разделиха на три групи и на ротационен принцип (така, че всеки да участва в работата на всяка група) формулираха различни предложения по зададените теми. В края на форума предложенията бяха подложени на гласуване изреченията, събрали най-много гласове, оформиха визията на съответната държава за Европа.

Центърът за либерални стратегии, който е партньор от българска страна на инициативата - заедно с Агенция "Алфа рисърч"- предостави на Портал ЕВРОПА както предварителния, така и заключителния документ за българската визия за Европа.

Текстът е формулиран с помощта на модератори, от 65-ма граждани, подбрани на случаен принцип от "Алфа рисърч". Участниците в дискусията са работили с отправна точка, как да изглежда Европа към 2020 година. Във всяка от трите групи е гостувал експерт по съответната проблематика - Георги ГАНЕВ - енергетика, Иван НЕЙКОВ - социална политика и Лазар КОПРИНАРОВ - имиграция.

Мнение на информирани граждани

Ето как изглежда окончателният вариант на българската визия за Европа според участниците в дискусията:

ВИЗИЯТА НА БЪЛГАРИЯ - ОКОНЧАТЕЛНА

Енергетика, околна среда и икономика

Искаме да живеем в Европа с по-чиста околна среда, постигната чрез сигурни, ефективни и икономични АЕЦ, обща енергийна система и алтернативни източници, с енергия на достъпни цени, постигнати на основата на конкурентни пазари, модерни технологии и ефективна употреба.

ЕС трябва да е въвлечен в изработването на обща енергийна система, в създаването на конкурентни условия на енергийния пазар и в създаването на нови технологии.

ЕС не трябва да бъде въвличан в развитието на АЕЦ, в политиките на използване на алтернативни източници и за енергийна ефективност.

Семейство и социална политика

Искаме да живеем в Европа, която осигурява обща правна регулация за закрилата на децата, подкрепя семействата при отглеждането им чрез финансово подпомагане и възможности за гъвкаво работно време на родителите. Европа, в която националните икономики са достатъчно развити, така че хората да не мигрират и осигурява средства за достоен живот на пенсионерите.

Европейският съюз трябва да бъде ангажиран със:
- създаване на обща правна регулация за закрила на децата;
- подпомагане ускореното развитие на националните икономики.
Страните членки на национално равнище да се ангажират с
- финансово подпомагане на семействата с деца;
- създаване на възможности за гъвкаво работно време на родителите;
- осигуряване на средства за достоен живот на пенсионерите.

Имиграцията - проблем на Европейския съюз в глобалния свят
 
Искаме да живеем:
- в Европа на равнопоставеността, в която имигрантите не са дискриминирани и са с равни икономически и социални права с останалите граждани на ЕС
- В Европа на солидарността, оказваща помощ на развиващите се страни
- В Европа на културното многообразие и толерантността, постигани чрез  интеркултурно образование за имигрантите и за гражданите на ЕС
- В Европа на сигурни външни граници, което е приоритет на европейско ниво и се постига чрез техническа подкрепа и обща информационна система

Европейският съюз трябва:
- да определя рамки, норми и правила за постигане на равнопоставеност на имигрантите на пазара на труда;
- да взема решения за отпускане на средства за слабо развити страни, като се отчитат възможностите на всяка една страна на национално ниво;
- да поставя общата рамка за контрол на външните граници;
- да осигурява финансовата помощ за постигане на равни икономически и социални права за имигрантите и гражданите на ЕС;
- да осигурява финансова помощ за постигане на толерантност чрез образователни програми

На национално ниво:
- да се решават конкретните механизми, чрез които ще се постига равнопоставеност на имигрантите на пазара на труда;
- да се приемат специфичните действия за контрол на външните граници;
- на национално ниво да бъде основната тежест при гарантиране на равни икономически и социални права за имигрантите и гражданите на ЕС;
- да се определя съдържанието на образователните програми за имигранти и граждани на ЕС, възпитаващи в толерантност.

Този текст е предоставен под формата на кратък доклад на всички участници, а така също и на двамата български евродепутати, които се отзоваха на поканата да присъстват на форума - Константин Димитров от ЕНП-ДСБ и Евгени Кирилов от ПЕС-БСП. Всички останали български евродепутати ще също получат текста.

Ефектът и продължението

Важен е не само резултатът, а също целият процес на обсъждане, който създава на хората, които участваха в работата ни, усещане, че гласът им има значение, обясни пред Портал ЕВРОПА Антоанета Приматарова, програмен директор в Центъра за либерални стратегии. Според нея това е от особена важност сега, когато България вече е член на ЕС и активно трябва да участва при формулирането на общите европейски политики. Участниците успяха да погледнат надалеч, да формулират заедно дългосрочна визия - приятна изненада е, че у тях съзираме изграждащ се европейски рефлекс, допълва Приматарова.

В заключителната дискусия по проекта, която ще се проведе в Брюксел на 9 и 10 май, ще участва по един представител от държава на участвалите във формулирането на визиите групи - изборът на българския представител е станал с гласуване.

По темата



 
Заедно
Актуално
 
 
 
    Още 
Радиопредавания
 
 
 
    Още 
Предстоящо
 
 
 
    Още 
Анализи
 
 
 
    Още 
Новини
 
 
 
    Още 
Доклади за напредък
 
 
 
    Още 
Актуално
 
 
 
    Още 
Видео
 
 
 
    Още 
Аудио
 
 
 
    Още 
Новини от ЕП
 
 
 
    Още 
Интерактивно
 
 
 
    Още 
Портал ЕВРОПА представя
 
 
 
    Още 
Предстоящо
 
 
 
    Още 
Интервюта
 
 
 
    Още 
Фондовете за България
 
 
 
    Още 
Основни документи
 
 
 
    Още 
Най-новото в europe.bg
 
 
 
    Още 
Тема на месеца
 
 
 
    Още 
Интернет магазин
 
    Още 

Проект на Европейския институт | Център за модернизиране на политики | Институт за европейски политики |
| Общи условия на портал Европа | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
Информационната система е реализирана с финансовата подкрепа на ОСИ и ФОО - София
Страницата е съ-финансирана от Европейската Комисия. Информацията, публикувана в тази интернет страница, не представя по никакъв начин мнението или позицията на Европейската комисия.