Ивайло Калфин: Орязването на бюджета ще отслаби ЕС
Ако Съветът на ЕС не отстъпи от позицията си на драстично орязване на бюджета на съюза за 2011 г., това ще означава отказ от политически приоритети, заяви зам.-председателят на Комисията по бюджети на ЕС Ивайло Калфин (С&Д, БСП) по време на дебатите по проектобюджета на Общността в Европейския парламент. Парламентът ще гласува своята позиция по бюджета на съюза по-късно.
Държавите членки поискаха намаляване на всички разходи за следващата година, предложени от Европейската комисия, свивайки с 3,5 млрд. евро средствата по плащанията и с 1,2 млрд. по задълженията. Съкращенията ще засегнат всички програми, но особено средствата за иновации и растеж и структурните фондове.
"Защо се посяга на средствата за иновации и за интелигентен растеж, които са в основата на всички национални програми за изход от кризата и в стратегията ЕС 2020. Как да се постигнат тези цели, като се намалява бюджета? Това на практика означава, че се отказваме от редица европейски приоритети", запита от парламентарната трибуна Калфин.
Европейският парламент реши да не се съобразява със съкращенията, предложени от Съвета и да подкрепи предложението на Европейската комисия, като гласува за бюджет в размер на 130,14 млрд. евро в плащания и 142,65 млрд. в ангажименти. Съветът настоява те да са съответно 126,53 млрд. и 141,78 млрд. евро.
"Кога сме искрени пред европейските граждани? Когато съветът тържествено обявява нови политики, възлага на европейските институции нови функции или когато не се съгласява за това да се отделят средства? През последните години европейският бюджет е все по-малка част от икономиката на съюза. Същевременно функциите, които се възлагат на ЕС са повече", добави той.
Той настоя Съветът да преразгледа позицията си да обвързва европейския бюджет с националните бюджети, където се налагат сериозни ограничения заради направените през миналата година разходи за омекотяване на кризата.
"Това, което ние предлагаме е повече гъвкавост, обсъждане на възможностите за увеличаване на дела на собствените приходи и много икономично изразходване на средствата на европейските данъкоплатци", заяви зам.-председателят на бюджетната комисия на Европарламента.
След днешния вот парламентът и страните членки ще имат 3 седмици, за да се опитат да сближат позициите си по бюджета за следващата година. За първи път бюджетът ще се приеме на едно четене, което при успех на помирителната комисия, ще стане през ноември.