Europe.bg
  Начало - Новини - Актуално
  НАВИГАЦИЯ
  My.Europe.bg
  Потребител:
  
  Парола:
  
  
Регистрация
Забравена парола
Какво е my.Europe.bg
 
  Информация
Карта на сайта
Контактна информация
Партньори
Медийни партньори
    Вестник Дневник
    Actualno.com
    Expert.bg
    Радио България
    Хоризонт
    Yvelines Radio
    RFI Romania
    Радио Fresh
    LovechToday.eu
    Toute l'Europe
    Селскостопански новини
Изтегли и инсталирай
Последната актуална информация на тази версия на Europe Gateway е от 25 април 2014.
Можете да достъпите новата версия от тук.

Новини / Актуално

RSS
  • A+
  • A-
23-03-2010

Страните от ЕС – резервирани към 10-годишния икономически план на Брюксел

Държавите-членки на Европейския съюз се плашат от предоставянето на твърде много влияние на Европейската комисия върху техните икономики при подготовката на 10-годишния план за растеж, който ще бъде представен на среща на върха в четвъртък, сочат документи, цитирани от ДПА и Earth Times.

Европейската комисия иска страните от ЕС да приемат цели по важни въпроси като разходите за научни изследвания и създаването на работни места в опита си да оживят вялата европейска икономика. Но държавите нямат желание да приемат система за прилагане на конкретни действия, която да гарантира постигането на целите.

Проект на декларацията за срещата на върха, представена миналия месец от новия ръководител на Съвета, Херман Ван Ромпуй, посочва, че "мисии, които събират експертите от Комисията и държавите-членки" ще бъдат изпратени да прегледат представянето на всяка страна.

Идеята е да се дадат на ЕС по-големи общи правомощия, за да окаже натиск на тези, които се представят по-инертно да приложат по-силни икономически реформи.

Държавите-членки отхвърлиха тази идея като смекчиха последния вариант на проекта, който вече гласи, че системите за прилагане "може да включват" такива екипи.

Ван Ромпуй призова още държавите-членки да определят национални икономически цели "за партньорство с Комисията", като на бюрокрацията в Брюксел основна роля в този процес.

Преработената версия на държавите-членки отслабва ролята на Комисията като гласи, че те ще определят свои собствени цели "според националните процедури за вземане на решения, в диалог с Комисията и с цел да се гарантира последователност с основните цели на ЕС."

Само ако сбора от националните цели не достигат тези на ЕС, е "възможно действие на равнище ЕС, което да помогне постигането на целите... да бъде обсъдено", гласи преработеният документ.

Предложените от Комисията цели са насърчаване на разходите на ЕС за научни изследвания и развойна дейност до 3 процента от брутния национален продукт (БВП), увеличаването на заетостта до 75 на сто, както и 20 милиона души да бъдат спасени от бедността.

Комисията иска още да намали емисиите от вредни газове с поне 20 процента под равнищата от 1990 година, като гарантира, че поне 40 на сто от младите хора получат образователна степен.

През 2000, лидерите на ЕС одобриха 10-годишен план, който да направи блока най-конкурентноспособната икономика в света. Той включваше над 60 цели, много от които не бяха изпълнени. Анализатори твърдят, че основната причина за провала на стратегията е именно липсата на стъпки по прилагането й от страна на държавите от ЕС или на Комисията.



 
Заедно
Актуално
 
 
 
    Още 
Фондовете за България
 
 
 
    Още 
Предстоящо
 
 
 
    Още 
Анализи
 
 
 
    Още 
Редовни доклади
 
 
 
    Още 
Новини
 
 
 
    Още 
Актуално
 
 
 
    Още 
Интервюта
 
 
 
    Още 
Конкурси
 
 
 
    Още 
Новини / Пътна безопасност
 
 
 
    Още 
Предстоящо
 
 
 
    Още 
Интервюта
 
 
 
    Още 
Фондовете за България
 
 
 
    Още 
Основни документи
 
 
 
    Още 
Най-новото в europe.bg
 
 
 
    Още 
Тема на месеца
 
 
 
    Още 
Интернет магазин
 
    Още 

Проект на Европейския институт | Център за модернизиране на политики | Институт за европейски политики |
| Общи условия на портал Европа | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
Информационната система е реализирана с финансовата подкрепа на ОСИ и ФОО - София
Страницата е съ-финансирана от Европейската Комисия. Информацията, публикувана в тази интернет страница, не представя по никакъв начин мнението или позицията на Европейската комисия.