Europe.bg
  Начало - Новини - Актуално
  НАВИГАЦИЯ
  My.Europe.bg
  Потребител:
  
  Парола:
  
  
Регистрация
Забравена парола
Какво е my.Europe.bg
 
  Информация
Карта на сайта
Контактна информация
Партньори
Медийни партньори
    Вестник Дневник
    Actualno.com
    Expert.bg
    Радио България
    Хоризонт
    Yvelines Radio
    RFI Romania
    Радио Fresh
    LovechToday.eu
    Toute l'Europe
    Селскостопански новини
Изтегли и инсталирай
Последната актуална информация на тази версия на Europe Gateway е от 25 април 2014.
Можете да достъпите новата версия от тук.

Новини / Актуално

RSS
  • A+
  • A-
23-09-2010

Бъсеску: Румъния ще се придържа към икономиите, може да се забави влизането в Еврозоната

Румъния ще се придържа към непопулярния план с мерки за икономии, въпреки протестите и може да забави влизането в Еврозоната, за да предотврати криза, от типа на тази в Гърция, това каза в сряда президентът на страната Траян Бъсеску, цитиран от EU Business.

Докато близо 10000 души протестираха в Букурещ срещу съкращение с 25% на заплатите в публичния сектор, наложено през месец юли, Бъсеску заяви в интервю, че Румъния трябва да продължи с намаляването на публичните разходи.

"Най-големият проблем пред Румъния е възстановяването на макроикономическия баланс", подчерта той, като добави, че правителството харчи повече, отколкото може да си позволи за социално осигуряване.

Въпреки, че балканката страна обеща да намали бюджетния дефицит до 3,0 процента до 2012 година - съгласно критериите на ЕС - президентът заяви, че приемането на еврото може да се отложи с "една или две години" след планираната в момента цел за януари 2015, след кризата в Гърция тази година.

"Кризата ни научи, че трябва да гледаме внимателно икономиката като цяло, а не само да отговаряме на конвергентните критерии за Еврозоната", каза Бъсеску. "Гърция беше добър урок, който ни показа, че трябва да сме напълно подготвени за влизането в Еврозоната", подчерта той.

Освен това, президентът заяви, че Румъния трябва да сключи ново споразумение с Международния валутен фонд и Европейския съюз през април 2011 година, когато настоящото споразумение изтича.

"Намерението ни е да получим още средства от МВФ, но имаме предпазно споразумение", обясни той. При такъв тип споразумение, Румъния ще има на свое разположение средства, но не е задължително да ги използва.

За да се запълни дупка от 5,7 милиарда евро в прогнозата за бюджета следващата година, Румъния планира да издаде евробонове.

Румъния, която се присъедини към ЕС през 2007 година, миналата година получи "спасителен пояс" от МВФ, ЕС и Световната банка.

Въпреки това, Бъсеску заяви, че повечето от 11 милиарда евро, получени до този момента, са похарчени за изплащане на пенсии и за заплати на държавни служители.

Той каза, че би искал Румъния да използва повече от 19 милиарда евро, получени от заема до 2014 година за подобряване на инфраструктурата, в частност за изграждането на повече автомагистрали.

"Грижа ме е за румънския народ, но не мога и да жертвам бъдещето на страната", каза той, като подчерта, че иска да покаже солидарност с това, че правителството преминава през "трудни времена".

Въпреки това членовете на профсъюзите, които протестираха в Букурещ остро критикуваха икономиите, като заявиха, че едва успяват да свържат двата края след намалението на заплатите.

Румъния вече не е в рецесия, но се очаква икономиката на страната да се свие с до 1,9 процента през 2010 година, след свиване от 7,1% миналата година.



 
Заедно
Актуално
 
 
 
    Още 
Фондовете за България
 
 
 
    Още 
Предстоящо
 
 
 
    Още 
Анализи
 
 
 
    Още 
Редовни доклади
 
 
 
    Още 
Новини
 
 
 
    Още 
Актуално
 
 
 
    Още 
Интервюта
 
 
 
    Още 
Конкурси
 
 
 
    Още 
Новини / Пътна безопасност
 
 
 
    Още 
Предстоящо
 
 
 
    Още 
Интервюта
 
 
 
    Още 
Фондовете за България
 
 
 
    Още 
Основни документи
 
 
 
    Още 
Най-новото в europe.bg
 
 
 
    Още 
Тема на месеца
 
 
 
    Още 
Интернет магазин
 
    Още 

Проект на Европейския институт | Център за модернизиране на политики | Институт за европейски политики |
| Общи условия на портал Европа | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
Информационната система е реализирана с финансовата подкрепа на ОСИ и ФОО - София
Страницата е съ-финансирана от Европейската Комисия. Информацията, публикувана в тази интернет страница, не представя по никакъв начин мнението или позицията на Европейската комисия.