Europe.bg
  Начало - Новини - Актуално
  НАВИГАЦИЯ
  My.Europe.bg
  Потребител:
  
  Парола:
  
  
Регистрация
Забравена парола
Какво е my.Europe.bg
 
  Информация
Карта на сайта
Контактна информация
Партньори
Медийни партньори
    Вестник Дневник
    Actualno.com
    Expert.bg
    Радио България
    Хоризонт
    Yvelines Radio
    RFI Romania
    Радио Fresh
    LovechToday.eu
    Toute l'Europe
    Селскостопански новини
Изтегли и инсталирай
Последната актуална информация на тази версия на Europe Gateway е от 25 април 2014.
Можете да достъпите новата версия от тук.

Новини / Актуално

RSS
  • A+
  • A-
16-06-2006

ЕВРОПЕЙСКИТЕ ЛИДЕРИ ОЩЕ НЕ СА ДИСКУТИРАЛИ ПРИСЪЕДИНЯВАНЕТО НИ

Присъединяването на Румъния и България към ЕС през 2007 г. не бе формално дискутирано нито снощи, нито в късния следобед вчера, на първия ден от срещата на върха на ЕС в Брюксел, въпреки че това присъединяване е сред приоритетните проекти на Съюза. Това съобщава EUеxpands – снощи австрийското председателство е разпространило списък с конкретни европроекти в краткосрочен план – сред първите задачи в този списък е присъединяването на двете страни. Другите конкретни проекти се отнасят до устойчивото развитие и опазването на околната среда, както и до съживяването на европейската конституция. Европейските лидери все още не са направили бележки по проекта за текст, отнасящ се до приемането на България и Румъния, пояснява Euеxpands. Проектът, приет на 12 май от външните министри на ЕС, показва доверието на Съюза в способността на Букурещ и София да преодолеят всички пречки, за да се присъединят догодина към ЕС. Очаква се текстът официално да бъде приет на срещата на върха днес до приключването на форума по обяд.

Тази сутрин външният министър на България Ивайло Калфин каза пред БНР, че фактът, че присъединяването ни през 2007 г. е в списъка с конкретните проекти на ЕС, било "положително".

Още от Нюз.бг по темата:

Най-важното решение, прието снощи на Срещата на върха, е удължаването с една година на времето за размисъл по Конституцията на ЕС.

В допълнителното време обаче по основния документ ще трябва да се водят активни дискусии по възможните варианти за действие.

Австрийският канцлер Волфганг Шусел отново подчерта, че без конституционен договор не може да има следващи разширявания. В същото време обаче Шусел бе категоричен, че „България и Румъния вече са сред нас, те скоро ще се присъединят и вече участват във всички дискусии и са 100% интегрирани. Трябва да решим какво да правим с тези, които идват след тях”.

По време на срещата късно снощи френският президент Жак Ширак заяви, че ЕС трябва да изпълни обещанията си към страни кандидатки като България, Румъния, Хърватия и Турция.

В същото време обаче Ширак изтъкна, че при определяне на скоростта на разширяване трябва да се има предвид възможността на ЕС да абсорбира нови членки.

Председателят на партията на Европейските социалисти Пол Расмусен поиска посланието на Европейския съвет за присъединяването на България и Румъния към ЕС на 1 януари 2007 г. да бъде по-положително.

„Двете страни трябва да знаят, че са добре дошли, като членове на ЕС на 1 януари 2007 г.,” подчерта Расмусен. Датският премиер посочи още, че страната му ще ратифицира договора за присъединяване на двете страни, веднага щом получи “зелена светлина” от Европейския съвет.

При дискусиите вчера Европейският съюз отново призова САЩ да затворят центъра си за задържане в американската база в Гуантанамо.

„Дори в борбата срещу тероризма трябва да бъдат зачитани правата на човека”, заяви австрийският външен министър Урсула Пласник, чиято страна председателства ЕС. Тя посочи още, че ЕС ще повдигне този въпрос на срещата на върха със САЩ през следващата седмица във Виена.



 
Заедно
Актуално
 
 
 
    Още 
Фондовете за България
 
 
 
    Още 
Предстоящо
 
 
 
    Още 
Анализи
 
 
 
    Още 
Редовни доклади
 
 
 
    Още 
Новини
 
 
 
    Още 
Актуално
 
 
 
    Още 
Интервюта
 
 
 
    Още 
Конкурси
 
 
 
    Още 
Новини / Пътна безопасност
 
 
 
    Още 
Предстоящо
 
 
 
    Още 
Интервюта
 
 
 
    Още 
Фондовете за България
 
 
 
    Още 
Основни документи
 
 
 
    Още 
Най-новото в europe.bg
 
 
 
    Още 
Тема на месеца
 
 
 
    Още 
Интернет магазин
 
    Още 

Проект на Европейския институт | Център за модернизиране на политики | Институт за европейски политики |
| Общи условия на портал Европа | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
Информационната система е реализирана с финансовата подкрепа на ОСИ и ФОО - София
Страницата е съ-финансирана от Европейската Комисия. Информацията, публикувана в тази интернет страница, не представя по никакъв начин мнението или позицията на Европейската комисия.