Europe.bg
  Начало - Новини - Актуално
  НАВИГАЦИЯ
  My.Europe.bg
  Потребител:
  
  Парола:
  
  
Регистрация
Забравена парола
Какво е my.Europe.bg
 
  Информация
Карта на сайта
Контактна информация
Партньори
Медийни партньори
    Вестник Дневник
    Actualno.com
    Expert.bg
    Радио България
    Хоризонт
    Yvelines Radio
    RFI Romania
    Радио Fresh
    LovechToday.eu
    Toute l'Europe
    Селскостопански новини
Изтегли и инсталирай
Последната актуална информация на тази версия на Europe Gateway е от 25 април 2014.
Можете да достъпите новата версия от тук.

Новини / Актуално

RSS
  • A+
  • A-
23-11-2006

ЕВРОДЕПУТАТИТЕ ГЛАСУВАТ СТРАТЕГИЯТА ЗА РАЗШИРЯВАНЕ НА ОЛИ РЕН

Днес членовете на Външната комисия на Европейския парламент се очаква да гласуват своя отговор на представената във вторник от комисаря Оли Рен стратегия на ЕК за по-нататъшното разширяване на ЕС.

Докладът въвежда различна от последния мониторингов доклад на Европейската комисия клауза 11 а, в която "призовава всички политически партии и граждански организации да вземат мерки, за да възпрепятстват номинирането на кандидати, извършили незаконни дейности или имащи връзки с бившите тайни служби на комунистическия режим (Държавна сигурност) и/или са били замесени в случаи на корупция или нарушения на човешките права".

Подробности за предложените поправки вижте ТУК.

ВЕСТНИК "СЕГА", АВТОРИ СВЕТОСЛАВ ТЕРЗИЕВ И ХРИСТО НИКОЛОВ:

Европарламентът (ЕП) върна надеждата на България, че 3-ти и 4-ти реактор на АЕЦ "Козлодуй" не са окончателно изгубени, като прие да обсъди предложение за "гъвкав подход" към планираното им спиране в края на 2006 г.

Комисията по външната политика на ЕП ще гласува днес поправка към доклада на британския консерватор Джефри ван Орден, с която на практика се контрира политическият натиск срещу централата. В текста се казва, че "ЕП признава, че уважавани независими експерти и специалисти на Съвета на ЕС са потвърдили високото равнище на безопасност на 3-ти и 4-ти блок на АЕЦ "Козлодуй"; признава жертвата, която България ще трябва да направи чрез изпълнение на изискването за окончателно затваряне на тези блокове през 2006 г. и тяхното последващо демонтиране; повтаря призива си към Съвета да бъде готов да се отнесе гъвкаво към датите за спиране на тези блокове".

Това е втори опит на Ван Орден да прокара предложението си за гъвкав подход към АЕЦ. На 15 декември 2005 г. не му достигнаха само 2 гласа. Тогава инициативата му бе отхвърлена с 241 срещу 239 гласа. Сега надеждата за успех е по-голяма, защото групата на социалистите (втората по големина в ЕП), която миналия път бе колеблива, е решила вчера да го подкрепи. Това съобщи пред "Сега" евронаблюдателят Кристиян Вигенин (БСП). "Най-голямата група в ЕП, съставена от християндемократи и консерватори, също е заявила вчера подкрепата си," каза десният евронаблюдател Димитър Абаджиев.

Ван Орден предлага и затварянето на двата блока да се отложи с 8 месеца, но това едва ли ще се приеме.

Промяната в позицията на големите групи в ЕП е предизвикана от очертаващата се енергийна криза на Балканите. По-гъвкавият подход означава, че онези мощности, които са безопасни, трябва да продължат да се експлоатират.

В петък Европейската комисия се очаква да обнародва серия от доклади за съседните на ЕС държави. Темата - както коментира Euobserver - е много актуална, тъй като засилването на политиката на добросъседство се възприема като елегантен начин за забавяне на по-нататъшното разширяване на ЕС.

По темата



 
Заедно
Актуално
 
 
 
    Още 
Фондовете за България
 
 
 
    Още 
Предстоящо
 
 
 
    Още 
Анализи
 
 
 
    Още 
Редовни доклади
 
 
 
    Още 
Новини
 
 
 
    Още 
Актуално
 
 
 
    Още 
Интервюта
 
 
 
    Още 
Конкурси
 
 
 
    Още 
Новини / Пътна безопасност
 
 
 
    Още 
Предстоящо
 
 
 
    Още 
Интервюта
 
 
 
    Още 
Фондовете за България
 
 
 
    Още 
Основни документи
 
 
 
    Още 
Най-новото в europe.bg
 
 
 
    Още 
Тема на месеца
 
 
 
    Още 
Интернет магазин
 
    Още 

Проект на Европейския институт | Център за модернизиране на политики | Институт за европейски политики |
| Общи условия на портал Европа | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
Информационната система е реализирана с финансовата подкрепа на ОСИ и ФОО - София
Страницата е съ-финансирана от Европейската Комисия. Информацията, публикувана в тази интернет страница, не представя по никакъв начин мнението или позицията на Европейската комисия.