ЕК ОДОБРИ НОВИ ПРЕХОДНИ МЕРКИ В ОБЛАСТТА НА ЗЕМЕДЕЛИЕТО ЗА БЪЛГАРИЯ И РУМЪНИЯ
Европейската комисия одобри нови преходни мерки за България и Румъния в областта на земеделието, целящи адаптирането на българската и румънската продукция към нормите на Европейския съюз, съобщава Агенция „Фокус".
Съгласно решението на Европейската комисия определен брой български млекопреработвателни предприятия ще могат да използват млечни суровини, които не отговарят на нормите на ЕС до 31 декември 2009 г., при условие че произведените от тях продукти ще са насочени единствено към българския пазар.
"Страните-членки подкрепиха предложението на Европейската комисия да определят преходни мерки след разширяването за известен брой български млечни предприятия, както е предвидено в текста на Договора за присъединяване. Сериозно количество от млечната суровина, доставяна за млекопреработвателните компании в България не отговаря на изискванията на ЕС. В резултат от това, голяма част от млякото, произведено от млекопреработвателния сектор, не отговаря на нормите за износ към останалите държави-членки.
Съгласно решението одобрено днес, известен брой предприятия в България бяха добавени към общия списък фирми, които ще могат да използват неотговарящо на стандартите мляко до 31 декември 2009 г., при условие че тези предприятия продават продукцията си само на вътрешния пазар. Тази продукция ще носи специални опознавателни знаци.
Всички други предприятия, които са доказали, че могат да гарантират пълното разделение между отговарящо и неотговарящо на стандартите мляко в производствения процес, ще разполагат с достъп до търговията на Общността", се казва в решението на Европейската комисия.
Решението също така разрешава на български компании до кроя на 2007 г. да реекспортират млечна продукция към страни, които не се членки на ЕС
Международни наблюдатели коментират, че решението на ЕК може да се отнася до заплахата, отправена от Русия да наложи ембарго на животинската продукция, идваща от страните-членки на ЕС, заради приемането на България и Румъния и съществуващите в тези две държави огнища на някои опасни болести по животните.