Europe.bg
  Начало - Новини - Актуално
  НАВИГАЦИЯ
  My.Europe.bg
  Потребител:
  
  Парола:
  
  
Регистрация
Забравена парола
Какво е my.Europe.bg
 
  Информация
Карта на сайта
Контактна информация
Партньори
Медийни партньори
    Вестник Дневник
    Actualno.com
    Expert.bg
    Радио България
    Хоризонт
    Yvelines Radio
    RFI Romania
    Радио Fresh
    LovechToday.eu
    Toute l'Europe
    Селскостопански новини
Изтегли и инсталирай
Последната актуална информация на тази версия на Europe Gateway е от 25 април 2014.
Можете да достъпите новата версия от тук.

Новини / Актуално

RSS
  • A+
  • A-
15-12-2006

В СРЯДА НАЛАГАТ ПРЕДПАЗНА МЯРКА ЗА БЪЛГАРСКАТА АВИАЦИЯ, ПОТВЪРДИ ПРАВИТЕЛСТВЕН ИЗТОЧНИК

Националното радио научи, че с решение на Еврокомисията ще се ограничи достъпът на наши авиокомпании до европейски летища.

Очаква се в сряда - 20 декември, Европейската комисия да наложи предпазни мерки на българската авиация, научи репортер на Програма "Хоризонт". От Брюксел са потвърдили пред БНР че предстои такова решение, но на този етап отказаха каквито и да било подробности, освен че въпросните мерки ще са свързани с член 37 от присъединителния ни договор, който предвижда възможност за различни предпазни мерки в сферата на вътрешния пазар.

Източник от българското правителство неофициално потвърди за "Хоризонт", че предстои подобно решение, като добави, че то най-вероятно ще е свързано с гражданската авиация и може би ще ограничи достъпа на някои въздухоплавателни компании до летищата на страните-членки в Евросъюза. Очаква се предпазните мерки да не обхващат "България еър", "Хемус еър", "България еър чартър" и "Уиз еър".

Портал ЕВРОПА припомня, че това става ясно само 4 дни, след като ЕК наложи своеобразна ветеринарна предпазна клауза на България непосредствено преди присъединяването на страната ни към общността. Както писа вестник "Дневник", решението означава, че само лицензираните досега 33 мандри и 22 месопреработвателни фирми ще продължат да търгуват на европейските пазари. Останалите над 100 български компании, които по информация от бранша очакваха да започнат да изнасят след 1 януари, са отрязани с аргумента, че не прилагат стриктно ветеринарното законодателство и допускат нарушения в преработката. Новата ограничителна мярка бе обявена в деня, когато премиерът Сергей Станишев и земеделският министър Нихат Кабил тържествено откриха обновения ветеринарен пункт на ГКПП Калотина, а началникът на НВМС Жеко Байчев съобщи, че от 1 януари отпада разрешителният режим за внос на европейски хранителни стоки и те ще влизат в България без гранична проверка.

За проблема с българската авиационна безопасност бе съобщено още в есенния мониторингов доклад на ЕК: в него се говори за "сериозни недостатъци", идентифицирани от Европейската агенция за авиационна безопасност (ЕААБ) и Обединените авиационни власти (ОАВ).

"В случай че България не предприеме необходимите коригиращи действия, съществува опасността Комисията, по своя инициатива или по молба на държава-членка да ограничи достъпа до вътрешния авиационен пазар" - се казва в доклада.

Там категорично се заявява още, че "регистрирано българско въздухоплавателно средство, което не отговаря на правилата на ЕС за безопасност на гражданската авиация може да бъде подложено на подходящите предпазни мерки въз основа на достиженията на правото на ЕС. В допълнение, български въздушни превозвачи, не отговарящи на изискванията, могат да бъдат добавени в "черния списък" на забранените авиационните превозвачи в ЕС, които не могат да летят във, над и извън въздушното пространство на Общността."

Докладът на ЕК от 26 септември пояснява още: "В областта на авиационната сигурност, ОАВ отказаха на България взаимното признаване в рамките на системата на ОАВ в съответните области на безопасност, и по-точно на летателната годност, техническото обслужване, операции и лицензиране на екипажите. С цел да се отговори на европейското законодателство, България следва да предложи коригиращ план за действие, за да се отстранят всички недостатъци и да го приложи по стриктен график в тясно сътрудничество и под ръководството на ЕААБ. Инспекция от ЕААБ ще бъде проведена във възможно най-кратки срокове преди присъединяването с цел да провери прилагането на този план."

По темата



 
Заедно
Актуално
 
 
 
    Още 
Фондовете за България
 
 
 
    Още 
Предстоящо
 
 
 
    Още 
Анализи
 
 
 
    Още 
Редовни доклади
 
 
 
    Още 
Новини
 
 
 
    Още 
Актуално
 
 
 
    Още 
Интервюта
 
 
 
    Още 
Конкурси
 
 
 
    Още 
Новини / Пътна безопасност
 
 
 
    Още 
Предстоящо
 
 
 
    Още 
Интервюта
 
 
 
    Още 
Фондовете за България
 
 
 
    Още 
Основни документи
 
 
 
    Още 
Най-новото в europe.bg
 
 
 
    Още 
Тема на месеца
 
 
 
    Още 
Интернет магазин
 
    Още 

Проект на Европейския институт | Център за модернизиране на политики | Институт за европейски политики |
| Общи условия на портал Европа | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
Информационната система е реализирана с финансовата подкрепа на ОСИ и ФОО - София
Страницата е съ-финансирана от Европейската Комисия. Информацията, публикувана в тази интернет страница, не представя по никакъв начин мнението или позицията на Европейската комисия.