Europe.bg
  Начало - Новини - Актуално
  НАВИГАЦИЯ
  My.Europe.bg
  Потребител:
  
  Парола:
  
  
Регистрация
Забравена парола
Какво е my.Europe.bg
 
  Информация
Карта на сайта
Контактна информация
Партньори
Медийни партньори
    Вестник Дневник
    Actualno.com
    Expert.bg
    Радио България
    Хоризонт
    Yvelines Radio
    RFI Romania
    Радио Fresh
    LovechToday.eu
    Toute l'Europe
    Селскостопански новини
Изтегли и инсталирай
Последната актуална информация на тази версия на Europe Gateway е от 25 април 2014.
Можете да достъпите новата версия от тук.

Новини / Актуално

RSS
  • A+
  • A-
23-01-2007

ЕК ОТРЕЧЕ НАМЕСА В ЛИБИЙСКОТО ПРАВОСЪДИЕ


Европейската Комисия никога не се е намесвала в работата на либийската съдебна система, но е повдигала въпроси, когато това е било необходимо.Това заяви говорителката на Европейската Комисия по външнополитическите въпроси Ема Ъдуин по повод декларацията на либийския парламент и втвърдената позиция от страна на Либия, съобщава News.bg.

Ема Ъдуин подчерта, че Европейската комисия винаги е работила по този случай на базата на съществуващите хуманитарни катастрофи.

„Първата е свързана със страданието на заразените деца, втората - със задържането на шест човека, за които ние продължаваме да вярваме, че не бяха обект на изцяло справедлив съдебен процес", заяви тя.

По повод отхвърлянето на либийския парламент на т. нар. външен натиск, което бе обявено днес, говорителката на ЕК заяви, че натиск е дума, която не би използвала. Ние не се намесваме в дейността на съдебната система на Либия, но това, което винаги сме правили, е да поставяме въпроси, когато преценим, че има защо, заяви Ема Ъдуин.

Тя припомни и писмото на комисаря по външните отношения Бенита Фереро Валднер, в което се обръща внимание, че съществуват научни доказателства, които не са били взети предвид, и се изразява надежда те да бъдат зачетени от Върховния съд на Либия.

В заключение Ема Ъдуин каза: "Нашият диалог с Либия продължава и все още много се надяваме, че можем да помогнем да се създадат необходимите условия крайният резултат да бъде задоволителен за всички страни по случая".

По-рано днес Генералният народен конгрес на Либия излезе с декларация, в която се засяга и въпросът със заразените със СПИН либийски деца.

В изявлението се подчертава важността на това светът да узнае за мащабите на трагедията на децата, които били „умишлено инжектирани" с ХИВ вирус.

Либийските парламентаристи определят този акт като чудовищно престъпление, извършено срещу деца и без прецедент в историята на човечеството, съобщи News.bg.

В позицията се отделя внимание на фонда, предназначен за лечение на децата. Депутатите осъждат натиска, оказван върху Джамахирията и „опитите да се породят съмнения относно либийското правосъдие.

Наред с това парламентът призовава да бъдат заловени агентите и разузнаванията на страните, които стоят зад престъплението.

Въпросът за децата се засяга в 23-та точка от декларацията. В следващата, 24 точка се подчертава необходимостта от продължаване на усилията за освобождаване на "либийския политически затворник" Абдел ал Меграхи, излежаващ присъдата си в британски затвор. Меграхи бе осъден за атентата над Локърби.

 

По темата



 
Заедно
Актуално
 
 
 
    Още 
Фондовете за България
 
 
 
    Още 
Предстоящо
 
 
 
    Още 
Анализи
 
 
 
    Още 
Редовни доклади
 
 
 
    Още 
Новини
 
 
 
    Още 
Актуално
 
 
 
    Още 
Интервюта
 
 
 
    Още 
Конкурси
 
 
 
    Още 
Новини / Пътна безопасност
 
 
 
    Още 
Предстоящо
 
 
 
    Още 
Интервюта
 
 
 
    Още 
Фондовете за България
 
 
 
    Още 
Основни документи
 
 
 
    Още 
Най-новото в europe.bg
 
 
 
    Още 
Тема на месеца
 
 
 
    Още 
Интернет магазин
 
    Още 

Проект на Европейския институт | Център за модернизиране на политики | Институт за европейски политики |
| Общи условия на портал Европа | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
Информационната система е реализирана с финансовата подкрепа на ОСИ и ФОО - София
Страницата е съ-финансирана от Европейската Комисия. Информацията, публикувана в тази интернет страница, не представя по никакъв начин мнението или позицията на Европейската комисия.