Europe.bg
  Начало - Новини - Актуално
  НАВИГАЦИЯ
  My.Europe.bg
  Потребител:
  
  Парола:
  
  
Регистрация
Забравена парола
Какво е my.Europe.bg
 
  Информация
Карта на сайта
Контактна информация
Партньори
Медийни партньори
    Вестник Дневник
    Actualno.com
    Expert.bg
    Радио България
    Хоризонт
    Yvelines Radio
    RFI Romania
    Радио Fresh
    LovechToday.eu
    Toute l'Europe
    Селскостопански новини
Изтегли и инсталирай
Последната актуална информация на тази версия на Europe Gateway е от 25 април 2014.
Можете да достъпите новата версия от тук.

Новини / Актуално

RSS
  • A+
  • A-
09-03-2007

СТАНИШЕВ: НЕ СМЕ ГОТОВИ ДА ПОСТАВИМ ВЪПРОСА ЗА ІІІ И ІV БЛОК

Премиерът Сергей Станишев, който е в Брюксел за участие в срещата на върха на Европейския съюз, отхвърли възможността България да постави там въпроса за ІІІ и ІV блок на АЕЦ "Козлодуй", защото все още не е направено необходимото за постигане на конкретни резултати в тази посока. "Няма смисъл въпросът да се поставя по начин, по който ще предизвика само негативна реакция", заяви Станишев.

"Много пъти съм го казал - няма какво да се лъжем", заяви още премиерът. Според него първо трябва да се натрупат експертни оценки за сигурността на ІІІ и ІV блок на "Козлодуй", позиции на страните от региона, позициите в ЕС на различни нива е едва тогава може да се очаква някакъв конкретен резултат. "Който казва нещо различно, просто заблуждава хората", допълни Станишев.

Според него, ако едностранно се тръгне към конфронтация, ще се загуби много повече и няма да се реши никакъв проблем. Премиерът изтъкна, че България има интерес и ще продължи да прави необходимото за създаване на общоевропейски стандарти за ядрена безопасност, защото е потърпевша от липсата на такива стандарти.

Енергетиката бе една от основните теми на започналия в четвъртък в Брюксел Европейски съвет.

Социалистическите лидери от ЕС са на различни мнения по френското искане за увеличено използване на ядрената енергия, съобщи ДПА, цитирана от Mediapool по повод проведения между соцръководителите разговор преди откриването на срещата.

Австрийският канцлер Алфред Гузенбауер, чиито социалдемократи са старши партньор в управляващата коалиция, даде ясно да се разбере, че страната му ще се противопостави на всяка формулировка в документ от срещата, подкрепяща експанзията на ядрената енергетика с цел намаляване на вредните газови емисии, съобщава агенцията.

"Няма да приемем нито една европейска формулировка, наблягаща на бъдеща концентрация върху ядрена енергия. От тази среща не бива да излиза европейски сигнал, че бъдещата "зелена" енергия е ядрената", каза австрийският канцлер.

За разлика от него българският премиер социалист Сергей Станишев подчерта, че всяка страна има право да избира "собствения си енергиен микс", продължава ДПА. Подчертавайки необходимостта от дебат, той каза:"Нещата са много различни с новите технологии". Има начини за използване на ядрената енергия, "които са много по-щадящи за околната среда от конвенционалната топлинна енергия по отношение на емисиите на въглероден двуокис", каза Станишев.

Той призова ЕС да обсъди проблема за общи стандарти за енергийната сигурност.

Двете страни подхождат към производството на енергия от коренно различни гледни точки, отбелязва ДПА. Докато Австрия използва предимно водноелектрически централи, България от дълго време разчита на ядрената енергия, отбелязва ДПА, цитирана от Mediapool.


По темата



 
Заедно
Актуално
 
 
 
    Още 
Фондовете за България
 
 
 
    Още 
Предстоящо
 
 
 
    Още 
Анализи
 
 
 
    Още 
Редовни доклади
 
 
 
    Още 
Новини
 
 
 
    Още 
Актуално
 
 
 
    Още 
Интервюта
 
 
 
    Още 
Конкурси
 
 
 
    Още 
Новини / Пътна безопасност
 
 
 
    Още 
Предстоящо
 
 
 
    Още 
Интервюта
 
 
 
    Още 
Фондовете за България
 
 
 
    Още 
Основни документи
 
 
 
    Още 
Най-новото в europe.bg
 
 
 
    Още 
Тема на месеца
 
 
 
    Още 
Интернет магазин
 
    Още 

Проект на Европейския институт | Център за модернизиране на политики | Институт за европейски политики |
| Общи условия на портал Европа | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
Информационната система е реализирана с финансовата подкрепа на ОСИ и ФОО - София
Страницата е съ-финансирана от Европейската Комисия. Информацията, публикувана в тази интернет страница, не представя по никакъв начин мнението или позицията на Европейската комисия.