Europe.bg
  Начало - Библиотека - Европа от А до Я
  НАВИГАЦИЯ
  My.Europe.bg
  Потребител:
  
  Парола:
  
  
Регистрация
Забравена парола
Какво е my.Europe.bg
 
  Информация
Карта на сайта
Контактна информация
Партньори
Медийни партньори
    Вестник Дневник
    Actualno.com
    Expert.bg
    Радио България
    Хоризонт
    Yvelines Radio
    RFI Romania
    Радио Fresh
    LovechToday.eu
    Toute l'Europe
    Селскостопански новини
Изтегли и инсталирай
Последната актуална информация на тази версия на Europe Gateway е от 25 април 2014.
Можете да достъпите новата версия от тук.

Библиотека / Европа от А до Я

  • A+
  • A-

Първи опити за изграждане на икономически и валутен съюз

Опит за допълването на общия пазар със съвместна икономичес-ка и валутна политика е предприет от конференцията на най-високо равнище в Хага и с две решения на Съвета от март 1971 г. и от март 1972 г. с цел да се реализира икономически и валутен съюз (ИВС) до 1980 г. При това се има предвид осъществяването на залегналата в Римските договори свобода на преселването и въвеждането на структура на твърди обменни курсове с неограничена валутна конвертируемост. В допълнение основни икономико-политически и валутнополитически правомощия трябва да бъдат прехвърлени от страните членки на ЕО към органи на Общността. Осъществяването на тази концепция трябва да се извърши на няколко етапа. В плана “Вернер” от октомври 1970 г., наречен на името на тогавашния министърпредседател и финансов министър на Люксембург, тези стъпки към ИВС бяха прецизирани. Но принципните различия в областта на ико-номическата и интеграционна политика и кризисното развитие в държавите членки възпрепятстват координирането на икономическата и валутната политика и набелязаната съвместна система на твърди курсове.
Осъществяваната от средата на 70-те години в страните от ЕО борба с инфлацията по-късно предизвиква уеднаквяване на иконо-мическите и валутните политики. Това бе от полза за една германс-ко-френска инициатива на Хелмут Шмидт и Жискар д’Естен, която има за цел създаването на Европейска валутна система (ЕВС). Нейното ядро е концепцията за общ механизъм на обменните курсове. На 13 март 1979 г. ЕВС влиза в сила със задна дата от 1 януари 1979 г. Обменните курсове е трябвало да бъдат стабилизирани; същевременно се цели и намаляване на процента на инфлацията.



Европа от А до Я


 
Заедно
Предстоящо
 
 
 
    Още 
Интервюта
 
 
 
    Още 
Фондовете за България
 
 
 
    Още 
Основни документи
 
 
 
    Още 
Най-новото в europe.bg
 
 
 
    Още 
Тема на месеца
 
 
 
    Още 
Интернет магазин
 
    Още 

Проект на Европейския институт | Център за модернизиране на политики | Институт за европейски политики |
| Общи условия на портал Европа | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
Информационната система е реализирана с финансовата подкрепа на ОСИ и ФОО - София
Страницата е съ-финансирана от Европейската Комисия. Информацията, публикувана в тази интернет страница, не представя по никакъв начин мнението или позицията на Европейската комисия.