Новини / Интервюта

  • A+
  • A-
02-03-2006

“КАБИНЕТЪТ СЕ ОПИТВА ДА ПРЕХВЪРЛИ ОТГОВОРНОСТТА ВЪРХУ ЧУЖДИ ПРАВИТЕЛСТВА, АКО НЕ НИ ПРИЕМАТ ПРЕЗ 2007 Г.” – МАГДАЛЕНА ВЪРШИЛОВА, ЦИР

В търсене на експертни становища и коментари за обществената поръчка на МВнР, че се търсят лобисти и консултанти (за която Портал ЕВРОПА първи съобщи!), предлагаме мнения на експерти в Центъра за икономическо развитие www.ced.bg:

Магдалена Вършилова е експерт в Центъра за икономическо развитие

Според мен вероятността да се задейства предпазната клауза в Договора за членство на България в ЕС е твърде малка, предвид тромавата процедура по задействането й, нежеланието на Европа да предизвика евроскептицизъм сред българското общество и потенциалните бъдещи членове на Общността и да забави икономическия растеж на България, което ще се отрази негативно и върху растежа и конкурентоспособността на европейската икономика. Решението за отлагане на членството на България може да бъде взето само със съгласието на всичките 25 страни-членки на ЕС на ниво външни министри. Следователно, логичният извод е, че предпазната клауза няма да се задейства. По-вероятно е да се задейства някоя от другите три предпазни клаузи (обща икономическа клауза, клаузата в областта на вътрешния пазар или клаузата, свързана с правосъдието и вътрешния ред, където България е най-критикувана от ЕС. В този ред на мисли ми се струва, че обществената поръчка за търсене на чуждестранни лобисти и консултанти в помощ на правителството, обявена от МВНР, е необоснована. Правителството по-скоро трябва да се концентрира върху изпълнение на ангажиментите, които е поела България по пътя си към членството към ЕС, като тези ангажименти са достатъчно известни и анализирани. Ясни са причините, поради които членството на България може да бъде забавено с 1 година. Известни са и ключовите страни от ЕС, от които до голяма степен зависят настроенията в Европа. Чрез тази обществена поръчка правителството се опитва по-скоро да прехвърли своята отговорност за приемането на България в ЕС от 1 януари 2007 г. върху чужди правителства в ЕС. Общоизвестен факт е, че икономическото развитие в една държава зависи преди всичко от действията на правителството и общата икономическа политика, която провежда.


Портал ЕВРОПА извършва мониторинг на пътя на България към членството в Европейския съюз. В момента екипът ни следи в детайли как, кога и с каква скорост, в националните парламенти на страните-членки на ЕС се ратифицира Договора за нашето присъединяване. Известно е, че в половината държави този документ, подписан от правителствата, все още не е одобрен от депутатите.

Проект на Европейския институт | Център за модернизиране на политики | Институт за европейски политики |
| Общи условия на портал Европа | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
Информационната система е реализирана с финансовата подкрепа на ОСИ и ФОО - София
Страницата е съ-финансирана от Европейската Комисия. Информацията, публикувана в тази интернет страница, не представя по никакъв начин мнението или позицията на Европейската комисия.