Новини / Актуално

RSS
  • A+
  • A-
28-06-2005

САРКОЗИ ИСКА ДА СЕ ЗАМРАЗИ РАЗШИРЯВАНЕТО НА ЕС

Европейският съюз трябва да замрази бъдещето разширяване на блока, след като френските и холандските гласоподаватели отхвърлиха конституцията, каза френският вътрешен министър, говорейки за членството на Турция.

Никола Саркози, който има амбиции да стане президент каза, че България и Румъния трябва да се присъединят, тъй като процесът за присъединяване на двете страни е напреднал толкова, че не може да бъде спрян. Те се надяват да станат страни-членки през 2007.

Турция, която трябва да започне преговори за присъединяване към ЕС на 3 октомври, става все по-нервна по отношение на това дали няма да стане жертва на нарастващото публично настроение срещу приемането на нови членове, ясно демонстрирано от гласуването във Франция и Холандия.

“Ние трябва да замразим разширяването, поне докато не модернизираме институциите”, каза Саркози след разговорите си с министър-председателя Доминик дьо Вилпен по въпроса за ролята на Франция в Европа след референдума за Европейската конституция.

“Европа не може да се разширява безкрайно”, каза той.

Директните изказвания на Саркози го направиха най-популярния политик във Франция. Той не спомена поименно Турция, но забележките му попаднаха право в целта на турското правителство.

След отрицателния вот във Франция и Холандия, лидерите на ЕС постигнаха споразумение по време на срещата на върха да забавят ратифицирането на хартата на ЕС, която има за цел да направи по-лесно взимането на решения в ЕС след разширяването до 25 страни-членки.

Саркози открито се противопостави на членството на Турция по време на кампанията за референдума.

Президентът Жак Ширак каза, че ЕС трябва да уважава решението си за започване на преговори за членство с Турция, но обеща на гласоподавателите, че ще имат думата накрая на референдум.  Саркози казва, че на Анкара трябва да се предложи привилегировано партньорство, вместо пълноправно членство в ЕС.

Високопоставен турски дипломат, който пожела анонимност, се противопостави на забележките на Саркози.

“Всеки политик има право да изразява вижданията си, но позволете ни да не забравяме, че всяко правителство в ЕС се е подписало под решение 17 (за започване на преговори с Турция през октомври)”, каза дипломатът.

“Каквото и да казват политиците, това не променя решението”.
Стипе Месич, президент на Хърватия с аспирации към ЕС, каза, че отхвърлянето на конституцията не трябва да застава на пътя на разширяването.
(По REUETERS)
Проект на Европейския институт | Център за модернизиране на политики | Институт за европейски политики |
| Общи условия на портал Европа | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
Информационната система е реализирана с финансовата подкрепа на ОСИ и ФОО - София
Страницата е съ-финансирана от Европейската Комисия. Информацията, публикувана в тази интернет страница, не представя по никакъв начин мнението или позицията на Европейската комисия.