Новини / Актуално

RSS
  • A+
  • A-
14-07-2006

ЕК ПРЕДЛАГА НОВИ ПРАВИЛА ЗА ПЕСТИЦИДИТЕ

Европейската Комисия предложи през тази седмица въвеждането на нови, по-стриктни правила за употребата на пестициди, за да се намалят вредните ефекти върху хората и околната среда, съобщава EUobserver.

„Искаме да сме сигурни, че сега и в бъдеще здравето на гражданите няма да е застрашено от употребата на пестициди и те ще могат да се радват на сигурна, чиста и богата околна среда”, заяви комисарят по екологията Ставрос Димас.

Според ЕК пестицидите, които се използват за унищожаването на вредители по растенията, могат да имат изключително вредни ефекти върху човешкото здраве като нарушения на имунната система, ракови заболявания, стерилитет и генетични дефекти.

Предложените правила включват събирането на повече данни за употребата на пестициди, обучение на фермерите за употребата им, забрана за въздушното разпръскване и тотална забрана за употребата им близо до национални паркове.

Европейските служители се надяват новите правила да доведат до увеличаване на разработките на по-безопасни пестициди и подобряване на околната среда.

Екологичните организации обаче се съмняват, че планът на комисията ще успее да изпълни целите си за намаляване на употребата на най-вредните продукти.

„Стратегията на комисията е скърпена и безидейна”, заяви ръководителят на Европейското Природозащитно Бюро Джон Хонтелец. Различни природозащитни групи призовават за незабавна забрана на най-опасните пестициди. От организацията „Приятели на Земята, Европа” пък се противопоставят на друго предложение на ЕК за въвеждане на различни зони за употребата на отделните видове пестициди. Според тях това, ще принуди отделните държави да ползват само един наложен им вид.

Предложението на Комисията трябва да бъде одобрено от Европейския Парламент и правителствата на 25-те страни-членки преди да влезе в сила.

Проект на Европейския институт | Център за модернизиране на политики | Институт за европейски политики |
| Общи условия на портал Европа | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
Информационната система е реализирана с финансовата подкрепа на ОСИ и ФОО - София
Страницата е съ-финансирана от Европейската Комисия. Информацията, публикувана в тази интернет страница, не представя по никакъв начин мнението или позицията на Европейската комисия.