Новини / Актуално

RSS
  • A+
  • A-
05-09-2006

ПРИЕМАТ НИ В ЕС ПРИ НАЙ-СТРОГИ УСЛОВИЯ

Очаква се България и Румъния да бъдат приети през януари в ЕС при най-строгите условия поставяни някога към кандидатите, пише "Файненшъл Таймс".

България ще бъде подложена на изключително строго наблюдение и е изправена пред възможни санкции, ако не докаже, че се бори сериозно с организираната престъпност и корупцията.

Очаква се днес Оли Рен и Жозе Мануел Барозу се очаква днес да предупредят българският премиер Станишев, че страната ще бъде подложена на безпрецедентни проверки през следващите месеци.

Има сведения, че Рен и Барозу са отхвърлили идеята за отлагане на приемането на България за 2008 г., тъй като това ще обезкуражи реформаторите.

"Смятаме, че най-добрият начин да постигнем целта си е да работим с тях, заплашвайки ги с тези мерки", заявява за вестникът висш представител на ЕК. "Това е по-добър начин за постигане на резултати, отколкото отлагането за 2008 г."

Станишев ще бъде предупреден в Страсбург, че страната може да стане обект на "предпазни клаузи", освен ако наблюдателите от ЕС не съобщят, че София е подобрила работата си.

Мерките, които може да наложи ЕС са спирането на изплащането на средства от фондовете на Румъния и България, ако се окаже, че има чести измами с тях. България може да бъде изключена от правното сътрудничество в ЕС и решенията на българските съдии няма да се приемат в европейските съдилища, ако страната не успее да се справи с престъпността и корупцията.

"Това са най-строгите мерки, прилагани досега. Това е нещо ново. Тези мерки могат да бъдат задействани по всяко време", заяви европейският представител.

"В случая на България, ние се надявахме да покажат конкретни резултати през лятото в борбата с корупцията на високите етажи и организираната престъпност, но постигнатият прогрес е разочароващ", съобщава представителят на ЕС.

Българският главен прокурор Борис Велчев заяви в скорошно интервю за "Файненшъл Таймс", че страната ще приветства мониторинга на ЕС след приемането, но предупреди срещу задействането на предпазни клаузи. "Предпазната клауза ще навреди, понеже ще означава, че българската правна система, за чието изграждане положихме толкова усилия, не е признавана".

 

Проект на Европейския институт | Център за модернизиране на политики | Институт за европейски политики |
| Общи условия на портал Европа | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
Информационната система е реализирана с финансовата подкрепа на ОСИ и ФОО - София
Страницата е съ-финансирана от Европейската Комисия. Информацията, публикувана в тази интернет страница, не представя по никакъв начин мнението или позицията на Европейската комисия.