Новини / Актуално

RSS
  • A+
  • A-
13-09-2006

КОНСТИТУЦИОННИЯТ СЪД ОТМЕНИ ПРАВОТО НА ПАРЛАМЕНТА ДА УВОЛНЯВА ПРЕДСРОЧНО ТРИМА ОТ ВИСШИТЕ МАГИСТРАТИ

Конституционният съд  отмени във вторник правото на Народното събрание да прекратява преждевременно мандата на главния прокурор и на председателите на Върховния касационен и Върховния административен съд, съобщава Mediapool.

КС е решил, че 40-тото Обикновено народно събрание е превишило компетентността си и е взело решение, което е от правомощията само на Велико народно събрание.

Очаква се официалните мотиви да бъдат оповестени днес.

През март НС гласува нова ал. 6 към чл. 129 в основния закон, който въвеждаше правото именно НС да освобождава предсрочно тримата висши магистрати. Вариантите пред КС да отмени тази поправка бе да счете, че процедурата за промяна на конституцията не е спазена или както реши, че 40-то Обикновено Народно събрание е превишило компетентността си.

Конституционна жалба срещу Третата поправка в конституцията бе подадена от Пленума на Върховния касационен съд през юли и бе приветствана от еврокомисаря по правосъдието Франко Фратини.

В отсъствието на председателя на КС Неделчо Беронов, който е кандидат-президент на десницата, заседанието е било ръководено от съдия Васил Гоцев.

КС ще има второ заседание днес, в което трябва да реши дали да отмени и втората атакувана от ВКС промяна в конституцията - за увеличените правомощия на правосъдния министър.

Двете конституционни поправки, приети от управляващата коалиция през март, бяха сметнати от ЕС за намеса в независимостта на съдебната власт и бе поискана отмяната им. При посещението си през юли комисарят по правосъдието Франко Фратини отново повтори важността на приемането на Четвърта поправка, с която да се избегнат всички възможности за наличието на съмнения в независимостта на съдебната власт.

Проект на Европейския институт | Център за модернизиране на политики | Институт за европейски политики |
| Общи условия на портал Европа | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
Информационната система е реализирана с финансовата подкрепа на ОСИ и ФОО - София
Страницата е съ-финансирана от Европейската Комисия. Информацията, публикувана в тази интернет страница, не представя по никакъв начин мнението или позицията на Европейската комисия.