Новини / Актуално

RSS
  • A+
  • A-
04-01-2007

"НЕЙЧЪР": ВЛИЗАНЕТО НА БЪЛГАРИЯ В ЕС ЩЕ УВЕЛИЧИ НАТИСКА ВЪРХУ ЛИБИЯ

Влизането на България в ЕС на 1 януари в ЕС ще позволи да бъде осъществен по-голям от всякога международен натиск върху Либия заради смъртните присъди срещу петте български медицински сестри и палестинския лекар, съобщава списание "Нейчър", цитирано от News.bg.

Авторитетното списание посочва, че въпреки острата реакция на София, на ЕС и на Германия - ротационния председател на съюза за първата половина на 2007 г., новият статут на България като член на ЕС явно ще гарантира, че натискът върху Триполи няма да отслабва.

В обширния си материал, който описва хода на делото и как либийският съд не се е съобразил с научните доказателства, оневиняващи българките и палестинеца, "Нейчър" припомня за писмото на Бенита Фереро-Валднер до либийското външно министерство. В писмото си еврокомисарят по външните отношения подчерта, че Европа не може да приема присъдите и че се надява Върховният съд на Либия да отмени тези несправедливи присъди.

"Нейчър" цитира също изявлението на германския канцлер Ангела Меркел, че либийският съд е издал "ужасна присъда", както и обещанието на германския външен министър Франк-Валтер Щайнмайер, че ЕС ще продължи да оказва натиск върху Либия "не само да участва в намирането на решение, но и да намери окончателно решение".

Списанието отбелязва, че за разлика от тези остри изявления президентът на САЩ Джордж Буш и държавният секретар Кондълиза Райс само са изразили "разочарование" от потвърждаването на смъртните присъди, без да споменат за необходимостта от честен процес или отчитането на научните доказателства в него.

Проект на Европейския институт | Център за модернизиране на политики | Институт за европейски политики |
| Общи условия на портал Европа | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
Информационната система е реализирана с финансовата подкрепа на ОСИ и ФОО - София
Страницата е съ-финансирана от Европейската Комисия. Информацията, публикувана в тази интернет страница, не представя по никакъв начин мнението или позицията на Европейската комисия.