Новини / Актуално

RSS
  • A+
  • A-
31-01-2007

EUBUSINESS:БРЮКСЕЛ ОТХВЪРЛЯ ВЪЗМОЖНОСТТА ЗА ПОВТОРНО ОТВАРЯНЕ НА БЪЛГАРСКИТЕ ЯДРЕНИ РЕАКТОРИ


(по kafene.net)

Комисарят на ЕС за енергетика Андрис Пиебалгс изключи възможността за отваряне на двата български ядрени реактора, като в същото време подчерта готовността си да обсъди енергийните проблеми на София и нейните съседи.

"Има договорно задължение за затваряне на реакторите по съображения за безопасност," каза Пиебалгс по време на пресконференция в Брюксел. "Да се връщаме отново към този проблем е, все едно, да се движим в обратната посока на еднопосочна улица. Европейската комисия има желание да отвори отново въпроса за този проблем, но не в смисъл на отваряне на реакторите."

България затвори двата ядрени реактора в своята единствена атомна централа в Козлодуй в северозападната част на страната на 31 декември като част от изискванията за членство в ЕС, което беше осъществено на следващия ден, и получи компенсация от 570 млн. евро.

Но българският министър на енергетиката Румен Овчаров заяви в петък, че София ще поиска от Европейската комисия разрешение да стартира ядрените реактори, за да посрещне енергийните нужди на региона.

България беше един от основните износители на електроенергия на Балканите, с експорт от 7.8 млрд. квч през 2006 година.

Тя затвори двата най-стари 440-мегаватови реактора 1 и 2 през 2002, но те трябва тепърва да бъдат разглобени. София след това затвори два други страни, но ремонтирани 440-мегаватови блока - 3 и 4, за да осигури членството си в ЕС през 2007.

Само двата най-модерни хиляда мегаватови реактора продължават да работят в Козлодуй и няма планове те да бъдат затваряни. България смята да изгради втора атомна електроцентрала в Белене до 2013 година.

ЕС цитира проучвания, направени през 1992 от групата на най-развитите промишлени страни G7, което констатира, че реакторите от типа, който има в Козлодуй не могат да бъдат модернизирани на нормална цена и трябва да бъдат затворени поради съображения за сигурност.

Проблемите, предизвикани от закриването на реакторите ще бъдат вероятно в дневния ред на срещата на министрите на енергетиката на ЕС в Брюксел на 15-16 февруари.

Проект на Европейския институт | Център за модернизиране на политики | Институт за европейски политики |
| Общи условия на портал Европа | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
Информационната система е реализирана с финансовата подкрепа на ОСИ и ФОО - София
Страницата е съ-финансирана от Европейската Комисия. Информацията, публикувана в тази интернет страница, не представя по никакъв начин мнението или позицията на Европейската комисия.