Новини / Актуално

RSS
  • A+
  • A-
05-02-2007

БЪСЕСКУ ИСКА ПРЕМАХВАНЕ НА ТРУДОВИТЕ БАРИЕРИ ПРЕД РУМЪНЦИ И БЪЛГАРИ

Докато Европейската Комисия е заета с планирането на мерки за увеличаването на работните места за легални емигранти в съюза, новите страни-членки настояват първо да бъдат вдигнати трудовите бариери първо пред техните граждани, съобщава Euobserver.

Свободното движение на труда е един от основните принципи на ЕС, но някои западноевропейски държави въведоха временни ограничения върху достъпа на работници от бившите комунистически страни.

Румънският президент Траян Бъсеску в неделя остро разкритикува съществуващите трудови бариери.

В предаване на румънската телевизия той обвини европейските работодатели за това, че наемат незаконно румънци на черния пазар.

„Не само румънците са виновни, но поне толкова виновни са и работодателите от европейските страни, които незаконно ги наемат на ниски заплати", заяви той.

Изказването му бе насочено специално към Великобритания, която защитаваше свободното движение преди разширяването през 2004г., но затвори вратите си за България и Румъния.

„Това, което ни тревожи е различното отношение към българите и румънците, работещи във Великобритания, в сравнение с първите десет страни, които се присъединиха към ЕС през 2004г.", заяви Бъсеску.

Междувременно въпросът за нуждата от сваляне на бариерите пред работниците от ЕС най-вероятно ще бъде разгледан на преговорите за увеличаване на легалната имиграция, предложени от комисаря по правосъдието и сигурността Франко Фратини.

Фратини съобщи през миналата седмица пред комисията по граждански свободи на Европейския парламент плановете си за включване на националните правителства за създаването на квотна система за африкански работници, които да работят в ЕС.

"Ще поиска от Съвета на министрите да установи квоти, като след това ЕК ще може да постигне споразумение със страните, изпращащи емигранти", заяви Фратини.

Еврокомисарят ще направи предложението си на срещата на вътрешните министри на 15 и 16 февруари.

 

Проект на Европейския институт | Център за модернизиране на политики | Институт за европейски политики |
| Общи условия на портал Европа | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
Информационната система е реализирана с финансовата подкрепа на ОСИ и ФОО - София
Страницата е съ-финансирана от Европейската Комисия. Информацията, публикувана в тази интернет страница, не представя по никакъв начин мнението или позицията на Европейската комисия.