Новини / Актуално

RSS
  • A+
  • A-
22-02-2007

ПАРЛАМЕНТЪТ ПРИЕ ОКОНЧАТЕЛНО ЗАКОНА ЗА ИЗБОР НА ЕВРОПЕЙСКИ ДЕПУТАТИ

След повече от три седмици дебати депутатите приеха окончателно Закона за избиране на български представители в Европейския парламент, съобщава Агенция "Фокус".

До 30 юни 2007 г. трябва да бъдат избрани 18 български представители за мандата на Европейския парламент от 2004 -2009 г., решиха народните представители.

След кратка почивка депутатите успяха да се разберат за последния спорен текст в закона - дефиницията за принципа за отседналост. Така те записаха, че право да гласуват имат онези български граждани, чийто постоянен и настоящ адрес се намира в България и са живели през последните три месеца най-малко 60 дни на територията на държави-членки на ЕС.

Чужденци, жители на ЕС, чийто постоянен адрес е на територията на тяхната родина, но живеят в България, ще имат право да гласуват, след като декларират, че адресът им на пребиваване е у нас.

Нямат право да гласуват онези български или чужди граждани, жители на ЕС, които вече са гласували на редовните избори за Европейски парламент през 2005 г. в съответната страна - членка.

Портал ЕВРОПА припомня, че по-рано днес народните представители решиха, че кандидатите за евродепутати от България трябва да са живели постоянно в България или в друга страна от ЕС най-малко през последните 2 години.

Освен това на изборите за евродепутати ще се гласува с отделни бели бюлетини. В бюлетините ще има малко квадратче за поставяне на знак, отразяващ подкрепата (преференцията) на избирателя за конкретен кандидат, записаха депутатите. В квадратчето ще бъде изписан и поредният номер на кандидата в листата.

Проект на Европейския институт | Център за модернизиране на политики | Институт за европейски политики |
| Общи условия на портал Европа | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
Информационната система е реализирана с финансовата подкрепа на ОСИ и ФОО - София
Страницата е съ-финансирана от Европейската Комисия. Информацията, публикувана в тази интернет страница, не представя по никакъв начин мнението или позицията на Европейската комисия.