Новини / Актуално

RSS
  • A+
  • A-
07-05-2007

ЕК ОЧАКВА ДНЕС БЪЛГАРИЯ ДА ОТПРАВИ ИСКАНЕ ЗА ИЗПРАЩАНЕ НА СЪДЕБЕН ЕВРОЕКСПЕРТ, КОЙТО ДА НАБЛЮДАВА КОРУПЦИОННИЯ СКАНДАЛ

Говорител на ЕК се ангажира Комисията да проучи искане на България за изпращане на съдебен евроексперт, който да следи корупционния скандал с "Топлофикация" "...веднага, щом такова бъде получено". Говорителят Марк Грей, който е запознат със случая, не изключва възможността такова искане да бъде получено в ЕК до края на деня. 

Това съобщава "Медиапул".

Вчера премиерът Станишев и главният прокурор Велчев оповестиха, че ще бъде изпратено официално предложение за изпращането на евроексперт.

"Медиапул" коментира, че с изпращането на такъв експерт ЕК може да направи изключение от досегашните си принципи и практика на ненамеса във вътрешни проблеми на страните членки.
По принцип ЕК не се намесва при подобни случаи, които смята за  вътрешна работа и проблем на страните членки на ЕС. С България обаче нещата сега стоят по-различно поради механизма за контрол и сътрудничество, който се прилага по отношение на страната ви от ЕК, отбеляза Марк Грей, цитиран от БТА и "Медиапул".

Той припомни, че ангажимент на България е да представи на ЕС подробна информация за провеждането на професионални безпристрастни разследвания на корупцията по високите етажи на властта и това е един от показателите за мониторинговия механизъм.

Този случай очевидно е такъв, разследването по него е важно, но най-важното за нас е цялостната промяна на системата, заяви Марк Грей. И той, и колегата му, говорител на Франко Фратини, не можаха да си спомнят за прецедент, при който страна членка да е искала ЕК да изпрати наблюдаващ експерт. И двамата обаче заявиха, че приветстват демонстрираната от България прозрачност и открития подход на премиера и на главния прокурор към казуса, предаде БНР, цитирано от "Медиапул".

Говорителят на ЕК междувременно опроверга информацията от "Файненшъл таймс"-Дойчланд, че Великобритания, Холандия и Швеция са внесли писмен протест срещу България и Румъния с настояване за по-твърд подход към двете страни. Такива информации се появиха миналия месец във връзка с потвърдени разговори на представители на страни членки със секретариата на ЕК, които са настояли за по-твърд мониторинг заради съмнения, че Брюксел е разхлабил натиска за реформи.

Проект на Европейския институт | Център за модернизиране на политики | Институт за европейски политики |
| Общи условия на портал Европа | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
Информационната система е реализирана с финансовата подкрепа на ОСИ и ФОО - София
Страницата е съ-финансирана от Европейската Комисия. Информацията, публикувана в тази интернет страница, не представя по никакъв начин мнението или позицията на Европейската комисия.