Новини / Актуално

RSS
  • A+
  • A-
10-05-2007

ЕС СЪЗДАВА СИСТЕМА ЗА ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ ЗА ЕНЕРГИЙНИТЕ ДОСТАВКИ

Европейският съюз ще създаде система за ранно предупреждение при опасност от нарушаване или прекратяване на енергийните доставки за 27-те държави членки, съобщава News.bg

Системата ще се казва Информационна мрежа за енергийната сигурност - ИМЕС /Network of Energy Security Correspondents - NESC/. Тя ще следи и ще оценява потенциални заплахи за енергийните доставки за ЕС от страни извън съюза.

Системата ще включва 130 представителства по света. В нея ще влязат правителствата на държавите членки на ЕС, няколко консултативни съвета по въпросите на енергийната сигурност, както и така наречената "кризисeн център" към кабинета на европейския комисар по външните отношения.

Еврокомисарят по външните отношения и политиката на добросъседство Бенита Фереро-Валднер определи мрежата като съществена част от усилията на ЕС да разработи надеждна дългосрочна енергийна политика, като предупреждават навреме за зараждане на политически и други кризи, отвъд границите на Съюза, които могат да застрашат енергийните доставки за 27-те.

Вероятно в основата на идеята за създаване на системата за ранно предупреждение е опасението от бързо влошаване на отношенията на Западна Европа с Русия, ключов доставчик на петрол и природен газ за ЕС, коментира News.bg.

Мрежата ще предоставя информация от извършените наблюдения в специален интернет сайт.

Петдесет процента от енергийните доставки на ЕС идват от страни, които не са членки на Съюза. Очаква се те да нараснат до 70% през идните 20-30 години, а само доставките на природен газ през този период могат да се увеличат до 80%.

 

Проект на Европейския институт | Център за модернизиране на политики | Институт за европейски политики |
| Общи условия на портал Европа | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
Информационната система е реализирана с финансовата подкрепа на ОСИ и ФОО - София
Страницата е съ-финансирана от Европейската Комисия. Информацията, публикувана в тази интернет страница, не представя по никакъв начин мнението или позицията на Европейската комисия.