Новини / Актуално

RSS
  • A+
  • A-
12-06-2007

СЪВЕТЪТ ПО ПРАВОСЪДИЕ И ВЪТРЕШНИ РАБОТИ ПРИЕ РЕШЕНИЕ ЗА УСИЛВАНЕ НА ТРАНСГРАНИЧНОТО СЪТРУДНИЧЕСТВО В БОРБАТА С ПРЕСТЪПНОСТТА

Съветът на ЕС взе днес решение за засилване на трансграничното сътрудничество и по-специално в сферата на борбата с тероризма и престъпността чрез интеграцията на „Договора от Прюм" в европейското законодателство, съобщава Rapid.

Комисарят по правосъдието, свободата и сигурността Франко Фратини приветства приемането на решението от европейските правосъдни министри. „Това е резултат на много експедитивните дискусии в Съвета, имащи за цел бързото постигане на реален напредък. Трансграничната престъпност и тероризъм изискват ефективен отговор от полицията и съдебната система, това е много важна първа стъпка в прилагането на принципа за наличността", заяви Фратини.

Съветът по правосъдие и вътрешни работи постигна споразумение по решението на Съвета за засилване на трансграничното сътрудничество чрез включването в правната рамка на ЕС на важни елементи от Договора от Прюм, отнасящи се до полицейското сътрудничество, обмена на данни за ДНК профили, пръстови отпечатъци и регистрационни табели на автомобили.

Тези елементи от договора от Прюм, подписан на 27 май 2005г. от Белгия, Германия, Испания, Франция, Люксембург, Холандия и Австрия, вече стават част от европейското законодателство и трябва да бъдат приложени от всички страни-членки.

След прилагането, специално създадени контактни групи от правоохранителните органи на страните-членки ще имат достъп до базите с данни за отпечатъци, автомобили и ДНК в останалите държави.

 

Проект на Европейския институт | Център за модернизиране на политики | Институт за европейски политики |
| Общи условия на портал Европа | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
Информационната система е реализирана с финансовата подкрепа на ОСИ и ФОО - София
Страницата е съ-финансирана от Европейската Комисия. Информацията, публикувана в тази интернет страница, не представя по никакъв начин мнението или позицията на Европейската комисия.