Новини / Актуално

RSS
  • A+
  • A-
05-08-2007

В МЕСТНОТО САМОУПРАВЛЕНИЕ И ПО ГКПП-ТАТА В БЪЛГАРИЯ КОРУПЦИЯТА НЕ Е ОВЛАДЯНА; ЕК ТРЯБВАШЕ ДА НАЛОЖИ ПРЕДПАЗНА КЛАУЗА

Европейската комисия бе твърде снизходителна в юнската си оценка на свършеното от българското правителство по реформите в съдебната власт и вътрешния ред.

Това е обобщението от онлайн-анкетата на Портал ЕВРОПА, проведена в периода 29 юни - 6 август 2007 г.

Едва четирима - петима читатели на нашето издание от близо 140, участвали доброволно в допитването, намират, че Комисията е твърде сурова към правителството ни. 

Читателите на Портал ЕВРОПА се обединяват около мнението, че Комисията трябваше още през юни да предложи задействането на предпазна клауза заради провалите на властите в София в борбата срещу "високата" корупция, показните убийства и липсата на осъдени за пране на пари. 61% от гласувалите споделят това мнение срещу 18.8 на сто, които смятат, че на България не трябва да бъдат налагани санкции. Същевременно обаче много читатели - 44.2% - отсичат, че Комисията трябва да намери начин да ограничи финансовите потоци от европари към България, за да не бъде злоупотребено с тях.

Читателите на Портал ЕВРОПА категорично не се съгласяват с един от малкото положителни изводи на Еврокомисията - че България била постигнала "съществен напредък в предотвратяването и борбата с корупцията по границите и в местното управление" (както пише в юнския доклад). 85.3% от гласувалите онлайн читатели казват, че преценката на ЕК е твърде мека.

Онлайн-анкетата беше проведена във връзка с доклада на ЕК от 27.06.2007 г., в който се оценява напредъкът на страната ни по шестте показатели, т.е. benchmarks, определени преди присъединяването на България към ЕС.

Още от изводите, както и пълните резултати от анкетата, вижте ТУК - в специализираните рубрики на Портал ЕВРОПА.

Всичко за доклада от 27 юни 2007 г. - вижте ТУК.

Проект на Европейския институт | Център за модернизиране на политики | Институт за европейски политики |
| Общи условия на портал Европа | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
Информационната система е реализирана с финансовата подкрепа на ОСИ и ФОО - София
Страницата е съ-финансирана от Европейската Комисия. Информацията, публикувана в тази интернет страница, не представя по никакъв начин мнението или позицията на Европейската комисия.