Библиотека / Европа от А до Я

  • A+
  • A-

Разширяването на юг

Срещата на върха във Фонтенбло поставя и последните жалони за разширяването на ЕО на юг. И от двете страни се изпитват смесени чувства, когато от пътя са отстранени последните пречки пред присъединяването на Испания и Португалия. Наивният ентусиазъм, който съпровожда молбата за присъединяване на двете страни, междувременно отстъпва място на по-диференцирани емоционални състояния. Трудностите и проблемите първоначално са прикрити от емоции и гръмогласни декларации: във връзка с испанската и португалската диктатура ЕО винаги е посочвала, че присъединяването към ЕО е възможно, щом като бъде установен демократичен ред. Това изискване трябва да бъде спазено. Двете страни от Иберийския полуостров в изключителна степен придават на своя процес на демократизация това европейско измерение.
 Когато договорите за присъединяването на Испания и Португалия са подписани на 29 март 1985 г. и са осъществени на 1 януари 1986 г., въпреки грижите и опасенията цари празнично настроение. Присъединяването е възприето като успех на европейската политика - преживяване, превърнало се в нещо толкова рядко през последните години. Чрез разширяването се променя политическата архитектура на ЕО. Чрез присъединяванията от 70-те и началото на 80-те години общата, в значителна степен сравнима тенденция за развитието с перспектива за политическо обединение на Европа, отстъпва място на един по-силно икономически насочен импулс. Профилът на интеграционния процес се променя. Разширяването на юг премества центъра на тежестта към Средиземноморието. Освен това то налага по-високи разходи на Общността. Поради това успоредно със споразумението за разширяване е предприета една корекция на договора за бюджета на ЕО - решено е да се увеличат собствените приходи на ЕО до 1,4% от мерителната основа на ДДС, смятано от 1986 г. Очак-ва се увеличение на 1,6% от 1988 г. Но още при представянето пред ЕП на работната програма за 1986 г. председателят на Комисията Жак Делор иска предоставяне на нови финансови ресурси. Успешният резултат от увеличаването на приходите обаче много скоро отново потъва в тежките финансови проблеми на Общността.

Проект на Европейския институт | Център за модернизиране на политики | Институт за европейски политики |
| Общи условия на портал Европа | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
Информационната система е реализирана с финансовата подкрепа на ОСИ и ФОО - София
Страницата е съ-финансирана от Европейската Комисия. Информацията, публикувана в тази интернет страница, не представя по никакъв начин мнението или позицията на Европейската комисия.