СЛОВЕНИЯ ПОЕМА ПРЕДСЕДАТЕЛСТВОТО НА ЕС ОТ 1 ЯНУАРИ
Словения поставя ратифицирането на Договора за реформа на ЕС като приоритет на своето председателство. Страната е първата новоприета държава в ЕС след 2004 г. и развива първата съвместна програма на три председателства, започната от Германия и Португалия. Според върховния представител на ЕС по външната политика и сигурността Хавиер Солана Любляна е готова да поеме председателството на 27-членния блок.
Министърът на външните работи на Словения Дмитрий Рупел представи пред влиятелното издание "Интернешънъл хералд трибюн" програмата, която страната му възнамерява да осъществи в периода януари-юни 2007 г. в качеството си на председател на ЕС. На 1 януари 2008 г. Португалия предава поста на Словения, заедно с тежкото задължение да предвижи бързо ратификацията на Лисабонския договор, да продължи тежкия процес на преговори за членство с Турция и останалите страни от Западните Балкани, да постигне единна европейска позиция по разрешаването на проблемите на глобалното затопляне. Част от това предизвикателство е и изборът на президент на ЕС. Вижте коментара на "Дойче веле" по темата тук.
Дмитрий Рупел обясни, че приема като предизвикателство и признание на постигнатото от страната му предстоящия ангажимент. Държавата с население само от 2 милиона души и територия от 20 000 кв.км поема председателството на ЕС само 15 години, след като постигна независимост от бивша Югославия. Тя влезе в успешната десетка от бивши комунистически държави, които се присъединиха към ЕС през 2004 г. и стана член на еврозоната на 1 януари 2007 г. Близо година Любляна се подготвяше за председателството, наемайки експерти, които да осигурят административното изпълнение и информационно покритие на задачите му.
Решението за председателството на ЕС от Словения бе взето през декември 2004 г. Неговите задачи включват да ръководи работата на Европейския съвет и Съвета на министрите. Любляна ще представлява Съвет на ЕС и пред другите институции на общността, както и ЕС пред неговите партньори в глобалната политика. Премиерът на Словения Янез Янша ще поеме председателството на Европейския съвет.
Словенското председателство разполага с бюджет от 62 млн.евро държавни средства, като за 2008 г. са отделени 33.8 млн. евро.
www.eu2008.si |
Кои са акцентите в Словенското председателство?
EUobserver подчертава, че в качеството си на "лице и глас на ЕС" Словения се бори да докаже, че е способна да се справи с тази задача. Като задача "номер едно" словенският външен министър поставя постигането на обща позиция на ЕС по статута на Косово. Портал ЕВРОПА ви представи различни гледни точки по проблема, който се очертава като основен за стабилността на Западните Балкани и от него вероятно ще зависи развитието на разширяването на Евросъюза в региона. Словенската позиция е, че е необходима " търпение и координирана позиция" за постигане на целта - независимо Косово.
Словения ще работи и за бързо ратифициране на Договора на реформа на ЕС. Целта е той да бъде одобрен и да влезе в сила на 1 януари 2009 г. Унгария вече ратифицира документа чрез парламента си, предстои това да направят още 25 държави-членки, а Ирландия ще подложи договора на референдум.
Любляна планира и дебати по ситуацията в Близкия Изток, Иран, енергийните въпроси. ЕС и Русия все още не са постигнали споразумение за сътрудничество, а Москва отказва да подпише и Общата енергийна харта, с която да гарантира доставките на природен газ и петрол за Стария континент. Основният проблем е разрешаването на достъп на трети държави, извън ЕС, до енергийния сектор на Евросъюза.
Словения ще се опита да постигне и пробив по прилагане на мерки за облекчаване на проблемите, предизвикани от промените в климата. ЕС постави като цел до 2009 г. да се подготви ново споразумение, което да замени Споразумението от Киото през 2012 г.
По време на словенското председателство - на пролетната среща на Европейския съвет лидерите на 27-те държави-членки ще обсъдят и досегашните постижения на Лисабонската стратегия, съобщи посланикът на страна в ЕС Игор Сенчар пред Euractiv. Европейската комисия оцени положително досегашното й развитие, очаква се в бъдеще да се постави акцент върху подпомагането на малките и средни предприятия, научните изследвания, гъвкавостта на трудовия пазар.
Не на последно място - 2008 г. е Годината на междукултурния диалог. Словения планира прояви и дебати, които да подобрят мултикултурния климат в ЕС и интеграцията на имигрантските общности.