Europe.bg
  Hauptseite - Ereignisse
  NAVIGATION
  My.Europe.bg
  Benutzername:
  
  Kennwort:
  
  
Registrierung
vergessenes Kennwort
Was ist my.Europe.bg
 
  Information
Sitemap
Kontakt
Partner
Partner Medien
herunterladen
This version of Europe Gateway is outdated since April 25, 2014.

Ereignisse

  • A+
  • A-

ГРАЖДАНСКА КАМПАНИЯ "ЗА ЧИСТ ЕВРОПЕЙСКИ ПАРЛАМЕНТ" - КРИТЕРИИ, ПОДКРЕПА, МАНИФЕСТ

По примера на съседна Румъния, неправителствени организации от цялата страна стартираха Гражданска кампания "За чист ЕП България-2007".

Български неправителствени организации се уговориха да сложат начало на тази кампания, чиято цел е да предупреди избирателите да не гласуват за компрометирани кандидати за евродепутати.

  • Европейски институт
  • Сдружение "Джордж Маршал" - България
  • Фондация "Пайдейа"
  • Асоциация за свободно слово "Анна Политковская"
  • Сдружение "Медии с човешко лице" - Пловдив
  • Асоциация Човешки права стъпка по стъпка - Варна
  • Гражданско сдружение "Обществен барометър" - Сливен
  • АСЕТ - Център за подкрепа на хора, преживели изтезание
  • Асоциация на обществените фондации в България
  • Коалиция за честно управление  

Списъкът е отворен - както за индивидуална подкрепа от страна на граждани, така и на организации на гражданското общество.

Бяха представени манифест на кампанията и плановете за срещи с политическите партии, проучване на кандидатите и информиране на избирателите за компрометирани кандидати.

Подписването на манифеста съвпадна с церемонията по поемането на втория президентски мандат на Георги Първанов. Организациите, учредили "За чист Европейски парламент" изразиха съжаление, че инициативата не е започнала още по-рано тази година.

Портал ЕВРОПА активно участва в кампанията, подкрепена и от Европейския институт.

Инициативата остава отворена за граждани и неправителствени организации, които могат да се присъединят към нея, наред с Портал ЕВРОПА и Европейския институт.

Организаторите на кампанията възнамеряваме да извършим обективна и подробна проверка и да оповестим данните от нея, по отношение на всички кандидати за евродепутати по няколко конкретни критерии.

Примерът е взет от Румъния, където отдавна съществува коалиция за честно управление, т.е. чрез гражданска кампания успяват да подобрят качеството на народното представителство в нашата северна съседка. Председателката на Румънското академично общество, която оглавява Коалицията за чист парламент в Румъния - Алина Мунгиу-Пипиди, се очаква в да пристигне в България през пролетта, стана ясно на брифинга днес. (на снимката - бел.ред.)

Следващите стъпки са - разширяването на подкрепата за инициативата и запознаване на обществеността - и приоритетно на политическите партии - с критериите, формулирани в манифеста. Предстои също проучване на всеки от кандидадите за европейски парламентаристи, издигнати от политическите партии. Част от тези проверки ще е принадлежността към репресивните тайни служби, за което ще се разчита на новата комисия по досиетата в НС. Организаторите ще настояват пред партиите да не включват в избирателните си листи онези кандидати, които се окаже, че не отговарят на критериите в манифеста.

И все пак, ако останат в листите кандидати, които не отговарят на критериите, обществото ще бъде информирано за тях - чрез отпечатване на милион и половина брошури.

МАНИФЕСТ НА ГРАЖДАНСКА КАМПАНИЯ "ЗА ЧИСТ ЕВРОПЕЙСКИ ПАРЛАМЕНТ -  БЪЛГАРИЯ 2007"

През тази година предстои българските граждани да избират за първи път евродепутати. Партиите вече започнаха да подготвят листите си, в публичното пространство се споменават имена на вероятните им водачи.

Но, както вече знаем, през последните години в кандидатските листи нерядко попадат:

  • корумпирани управници;
  • офицери и сътрудници на ДС, тормозили българския народ и участвали в създаването на организираната престъпност в страната;
  • кредитни милионери; 
  • безогледни кариеристи, сменили заради изгода по няколко партии;
  • богаташи с неясен произход на огромните си богатства;
  • роднини на властимащите;
  • политици, свързани с мафията.

Ние не искаме да има такива сред българските депутати в Европейския Парламент. Затова призоваваме всяка българска неправителствена организация и всеки български гражданин, които също не искат такова българско «представителство» в Европарламента, да се присъединят към нашата инициатива.

Нащата цел е да разубедим подобни лица да се кандидатират, да обезкуражим партиите им да ги подкрепят и да ги насърчим да ги заменят с честни хора, а ако все пак се кандидатират  - да  призовем избирателите да ги отхвърлят, независимо от коя партия са издигнати.

Подписалите настоящия Манифест организации:

  • като отделяме особено значение на утвърждаването на политическата почтеност и морал, на прозрачността и отчетността  в държавното и общинското управление в Република България;
  • като изразяваме решимост да работим за създаване на механизми за информираност на обществото и за граждански контрол при номинирането, избирането и изпълнението на задълженията на изборните представители в демократичните институции на страната, както и на нейни представители в международни организации;
  • като отчитаме опасността от драстичния спад на политическото доверие към институциите, на повсеместното разпространение на цинизма и злоупоребите с власт за устоите на демократичния ред в България;
  • като приветстваме и изразяваме готовност да приемем на равноправни начала всички други организации и граждани, които подкрепят нашите цели и искат да допринесат за тяхното реализиране,

обявяваме началото на гражданска кампания «За чист Европейски Парламент - България 2007».

В рамките на тази кампания ние ще извършим обективна и подробна проверка на всички кандидати за евродепутати и ще оповестим получените данни относно следните обстоятелства, които оценяваме като несъвместими с принципите на честната политика:

Критерий № 1:

Наличие на достоверни данни, че кандидатът е бил служител или сътрудник на Държавна сигурност, или че е имал (има) делови взаимоотношения с такива лица.

Критерий № 2:

Публични обвинения в корупция и/или злоупотреба с власт към кандидата на базата на публикувани и подлежащи на проверяване сведения.

Критерий № 3:

Наличие на достоверни данни за конфликт на интереси по повод заемана публична длъжност, свързан с финансова, материална или друга изгода за кандидата или за негови близки.

Критерий № 4:

Видимо несъответствие между официално обявените имущества и приходи, от една страна, и демонстрирания стандарт на живот на кандидата или на неговото семейство, от друга.

Критерий № 5:

Наличие на данни, че фирми, на които кандидатът е собственик, съдружник или изпълнява други ръководни или контролни функции, имат неизплатени задължения към държавния бюджет или към работниците и служителите си.

Критерий № 6:

Неколкократно (повече от два пъти) преминаване от една в друга политическа партия или от една в друга парламентарна група в търсене на лични облаги.


Смятаме за свой граждански дълг да уведомим както партиите, издигнали подобни кандидати, така и цялото гражданско общество за наличието на такива недопустими обстоятелства. Това ще даде възможност на българските граждани за наистина информиран избор.

В края на краищата, решаващата дума ще имат българските избиратели. Нека им помогнем при реализирането на тази висша отговорност в демократичното общество.

София, 22 януари 2007 г.

Припомняме ви, че Портал ЕВРОПА се присъедини към инициативата "За чист парламент".

Вестник ДУМА в броя си от 26 януари цитира координатора на проекта на кампанията "За чист парламент" Васил Къдринов, че благодарение на този проект от листите на изборите за парламент през 2004 г. в Румъния са отпаднали редица кандидати. Когато партиите имат тази информация, те ще знаят предварително как да реагират, обясни още Къдринов - допълва ДУМА. Според него трябва да се преустанови практиката досега и в националните парламенти да влизат хора, които не желаят да работят или нямат моралното право да са там.

ДУМА припомня, че когато инициативата се осъществяваше в Румъния, на нашите северни съседи бе представена брошура в 2 милиона екземпляра, където бяха представени кандидатите за националния парламент, за които са събрани негативни факти. Ката се получава своеобразно СV, в което се наслагват факти, които категорично разубеждават гласоподавателя, че въпросният кандидат ще го представлява добре като депутат, пояснява ДУМА. Изданието даже помества два примера - за кандидатите Дорел Константин Онака (мигрирал от Социалдемократическата в Националистическата партия) и за Димитриу Пуздреа, (един от най-богатите парламентаристи). Брошурата разказва - допълва ДУМА - как изключителното богатство на Онака е благодарение на връзките му със Секуритате според румънската преса; и как Пуздреа  на няколко пъти плащал на бодигардове да попречат на решението на градската управа на Букурещ да съборят склада му, съграден върху един от основните петролопроводи на румънската столица...



 
Заедно
Radio Sendungen
 
 
 
    mehr 
Analysen
 
 
 
    mehr 
Interaktiv
 
 
 
    mehr 
Im voraus
 
 
 
    mehr 
Interviews
 
 
 
    mehr 
Die EU-Fonds für Bulgarien
 
 
 
    mehr 
Neueste Artikel
 
    mehr 

Ein Projekt von Europäisches Institut | Centre for policy modernisation | EUROPEUM Institute for European Policy |
| Datenschutzerklärung | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
Das Informationssystem wurde verwirklicht mit finanzieller Unterstützung von OSI und OSF – Sofia