Europe.bg
  Hauptseite - Europäisches Parlament 2007 - Nachrichten vom EP
  NAVIGATION
  My.Europe.bg
  Benutzername:
  
  Kennwort:
  
  
Registrierung
vergessenes Kennwort
Was ist my.Europe.bg
 
  Information
Sitemap
Kontakt
Partner
Partner Medien
herunterladen
This version of Europe Gateway is outdated since April 25, 2014.

Europäisches Parlament 2007 / Nachrichten vom EP

  • A+
  • A-
24-10-2007

ДЕБАТИ ЗА ОТНОШЕНИЯТА С ТУРЦИЯ

На 7 ноември Европейската комисия ще представи годишен доклад относно напредъка на Турция в процеса за присъединяване към Европейския съюз. Европейският парламент ще гласува резолюция за напредъка на Турция днес. Следват цитати от изказванията на представителите на политическите групи от дискусията със Съвета и Комисията тази сутрин, предоставени от пресслужбата на ЕП.

Докладчикът Ria OOMEN-RUIJTEN (ЕНП-ЕД, Нидерландия) каза, че резолюцията ще отчете направеното и това, което не е направено. "Ние очакваме от турското правителство да продължи процеса на реформите", подчерта тя.

Новата конституция не трябва да бъде претекст за отпадане на член 301 от Наказателния кодекс, каза тя и добави, че отношенията на Турция с нейните съседи са ключови. "Докато няма признаване на миналото не можем да вървим напред", каза тя, призовавайки Комисията да подкрепи и Армения, и Турция.

Hannes SWOBODA (ПЕС, Австрия) заяви, че реформите трябва да продължат и да бъдат разширени. Необходимо е мирно, политическо решение за кюрдския въпрос, но това не може да се осъществи "докато тероризмът продължава". Придържаме се към призива, че Турция и Ирак трябва да си сътрудничат заедно с кюрдите за преустановяване на терористичните действия, каза той.

Alexander LAMBSDORFF (АЛДЕ, Германия) каза, че резолюцията е положителен и конструктивен сигнал към Турция: неговата група ясно призовава правителството да придвижи реформите напред. Той подчерта, че изпълнението на критериите от Копенхаген са теста, който ще реши дали Турция ще се присъедини към ЕС или не. Той подчерта, че Турция трябва да промени не само член 301, но и член 302 за премахване на ограниченията върху свободата на словото. Относно ПКК той заяви, че неговата група не подкрепя действията й, но и добави, че антитерористичните мерки трябва да бъдат пропорционални и целящи мирно решение. Той подчерта необходимостта от диалог между ЕС и Турция.

Sebastiano MUSUMECI (Nello) (Съюз за Европа на нациите, Италия) изброи проблемите, по които Турция няма напредък: Турция не признава Кипър и арменския геноцид, има проблеми със свободата на словото и ПКК, сериозно напрежение на границата на Ирак. "Има и напредък разбира се, но все пак въпросът е дали утрешната Европа дали иска да бъде голяма политическа организация или единна по отношение на културната си идентичност," попита той.

Joost LAGENDIJK (Зелени/ЕСА, Нидерландия) каза, че мащабните военни акции не са правилния отговор и те няма да решат турския проблем - трябва да се търсят политически и дипломатически решения. Според него проблемът не е в иракските планини, а вътре в Турция, където някои хора не желаят политическо решение. Той призова за подкрепа на всички от двете страни, които търсят мирно решение.

Kyriacos TRIANTAPHYLLIDES (ЕОЛ/СЗЛ) каза, че Турция трябва да спази критериите от Копенхаген - напредъкът не може да се отрече, но за да продължи по пътя към ЕС Турция трябва да отвори изтегли всичките си войски от окупираните територии на Кипър. Той подчерта, че Турция трябва да признае арменския геноцид.

Georgios GEORGIOU (Независимост/Демокрация) каза, че войските на Турция са на територия на страна членка на ЕС и тя не изпълнява ангажиментите си.

CLAEYS Philip (Идентичност, Традиция, Суверенитет) каза, че неговата група е против присъединяването на Турция - напредъкът на Турция е много малък след започването на преговорите, особено в областта на спазването на човешките права и отношението към малцинствата. Той се обяви за "привилегировано партньорство" с Турция.



 
Заедно
Aktuelles
 
 
 
    mehr 
Die EU-Fonds für Bulgarien
 
 
 
    mehr 
2009: Wahlen
 
 
 
    mehr 
Radio Sendungen
 
 
 
    mehr 
Im voraus
 
 
 
    mehr 
Analysen
 
 
 
    mehr 
Nachrichten
 
 
 
    mehr 
Interviews
 
 
 
    mehr 
Analysen
 
 
 
    mehr 
Europäisches Parlament
 
 
 
    mehr 
Im voraus
 
 
 
    mehr 
Interviews
 
 
 
    mehr 
Die EU-Fonds für Bulgarien
 
 
 
    mehr 
Neueste Artikel
 
    mehr 

Ein Projekt von Europäisches Institut | Centre for policy modernisation | EUROPEUM Institute for European Policy |
| Datenschutzerklärung | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
Das Informationssystem wurde verwirklicht mit finanzieller Unterstützung von OSI und OSF – Sofia