БИЛЯНА РАЕВА ПОДКРЕПИ ПИСМО ДО ЕВРОПЕЙСКАТА КОМИСИЯ ЗА ПРЕРАЗГЛЕЖДАНЕ НА КВОТИТЕ ЗА ВРЕДНИТЕ ЕМИСИИ
Биляна Раева, член на Европейския парламент от България, подкрепи писмо до Европейската комисия, в което европейски депутати от Чехия, Естония, Латвия, Унгария, Литва, Полша, Словакия и Малта заявяват позициите си за преразглеждане на квотите за емисиите въглероден диоксид, установени от Европейската комисия за периода 2008-2012 г. В писмото, отправено до председателя на Европейската комисия Жозе Барозу и комисаря по околната среда Ставрос Димас, те припомнят започнатия съдебен процес пред Съда на Европейските общности в Люксембург по повод намалените емисии на въглероден диоксид.
Участието на Биляна Раева в инициативата е в подкрепа на официалната българска позиция, заявена вчера от министъра на околната среда и водите на България Джевдет Чакъров, според която България също се включва към страните, които искат да бъде преразгледана квотата й за емисиите въглероден диоксид.
"България е сериозно засегната от решението на Европейската комисия и заради това подкрепям писмото за преразглеждане на отпуснатите квоти", каза Биляна Раева по повод на включването си в инициативата.
В писмото до г-н Барозу и г-н Димас, депутатите от Европейския парламент изразяват „силно несъгласие с решението на Комисията за драстично съкращаване на предвидените за тези държави количества емисии". Те заявяват, че има проблем в методологията на Европейската комисия за определяне на въпросните квоти и че Комисията набелязва много амбициозен план за намаляване на емисиите, който тези държави няма как да изпълнят в условията на висок икономически растеж, съчетан със силен ръст на чуждестранните инвестиции.
„Нива на емисии, които не отчитат необходимите усилия на тези икономики в преход за изравняване на нивата на просперитет с тези на държавите от Западна Европа биха довели само до едно задълбочаване на различията между отделните райони на ЕС", твърдят в писмото си европейските депутати. В допълнение те подчертават, че „ако Комисията продължава да се придържа към досегашната си позиция, икономическите перспективи в някои от най-бедните държави членки, както и доброто функциониране на европейската схема за търговия на разрешителни за емисии, ще бъдат силно застрашени".