ПРИ ОГРОМЕН ИНТЕРЕС ПРЕМИНА ОТКРИВАНЕТО НА ИЗЛОЖБАТА "КИРИЛИЦАТА" В ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ
При огромен интерес премина откриването на изложбата "Кирилицата" в Европейския парламент, представена по инициатива на евродепутата Атанас Папаризов и Делегацията на българските социалисти в ЕП, съобщават от групата на ПЕС.
Откриването на експозицията беше предшествано от лекция и дискусия водена от проф. Аксиния Джурова - специален гост на събитието - посветени на темата „Мултилингвизъм и междуркултурен диалог - Посланието на Кирилицата към Европа". Професор Джурова изложи пред присъстващите кратка ретроспекция на процесите на зараждане на писменостите в Европа и огромния принос на кирилицата за обогатяването на европейското културно наследство.
Встъпителни думи към присъстващите на откриването на експозицията отправи ръководителят на Делегацията на българските социалисти в ЕП г-н Атанас Папаризов, който благодари на всички допринесли за реализирането на експозицията и представянето й в ЕП.
Специален гост на изложбата беше лидерът на Групата на Партията на европейските социалисти (ПЕС) в ЕП г-н Мартин Шулц, който отправи приветствие към гостите на събитието и авторите на платната.
"Изключително важен е приносът на кирилицата, както към културното многообразие и междукултурния диалог в Европа, така и към европейското езиково наследство", подчерта г-н Мартин Шулц.
Лидерът на европейските социалисти обърна изключително внимание на различните художествени стилове, застъпени в 30-те платна и поздрави организаторите на изложбата за тяхната инициатива, и авторите на картините, които присъстваха на откриването като посетителска група в ЕП от България, поканена от г-н Атанас Папаризов.
"Всички които се интересуват от българска история знаят, че София е град с известни исторически забележителности, но Пловдив е културната столица на България", подчерта още г-н Мартин Шулц.
От своя страна, областният управител на Област Пловдив г-н Тодор Петков, с чието съдействие се организира изложбата, разказа пред присъстващите как се е зародила идеята за експозицията и какво е основното й идейно послание.
"Всички 30 картини представляват една творба - Кирилицата. Нито една от тях не може да бъде продадена или по друг начин отделена от останалите, така както нито една буква от нашата азбука не може да бъде извадена", разказа г-н Тодор Петков. Той отправи специални благодарности на г-н Атанас Папаризов и г-жа Людмила Димитрова, директор на Културния институт към МВнР, с чието съдействие се реализира изложбата, "благодарение на които експозицията започва своята европейска обиколка из Европа именно тук - в Европейския парламент".
На откриването присъстваха още български и европейски депутати, дипломати, представители на Българското посолство в Белгия, на Постоянното представителство на България към ЕС, български културни дейци, които живеят и творят в Белгия, представители на белгийските делови среди, белгийската администрация и журналисти.
Проектът „Кирилицата" е реализиран като част от Националната програма за отбелязване на присъединяването на България към Европейския съюз. Тя е създадена по идея на Областна управа - Пловдив и представлява 30 платна с размер 90/90 см. Разпределението на буквите е извършено чрез жребий между художниците.
Тридесетте платна на пловдивски художници ще бъдат изложени до 18 април на 3-я етаж в сградата ASP на парламента.