Europe.bg
  Hauptseite - Europäisches Parlament - Analysen
  NAVIGATION
  My.Europe.bg
  Benutzername:
  
  Kennwort:
  
  
Registrierung
vergessenes Kennwort
Was ist my.Europe.bg
 
  Information
Sitemap
Kontakt
Partner
Partner Medien
herunterladen
This version of Europe Gateway is outdated since April 25, 2014.

Europäisches Parlament / Analysen

  • A+
  • A-
06-10-2009

Мария Неделчева: „Сагата с ратифицирането на Лисабонcкuя договор, въпреки ирландското „ да“ все още не е свършила“

Коментар на еврородепутата Мария Неделчева /ЕНП-ГЕРБ/

С влизането в сила на Лисабонския договор, България запазва своя комисар. Представителите ни в Европейския парламент ще се увеличат с още един. По изключително важни за нас теми като земеделието, ЕП ще може да оказва влияние и да се произнася върху крайните решения.

Новият президент на ЕC и т.нар. Министър на външните работи ще позволят на Европа да има лице, да говори с един глас на международната сцена.

Президентството на Съюза от 2,5 год. ще осигури стабилност и целенасоченост в общите европейски политики. Министърът на външните работи пък ще бъде и вице-президент на Комисията, и Председател на Съвета на Министрите на външните работи. Така ще има координация във външната политика на Съюза.

Един от най-важните напредъци на Лисабонския договор e, че Европарламентът е поставен на равна нога със Съвета на министрите. Това означава, че в редица области ЕП ще има думата и реално влияние. Пример е общата селскостопанска политика, където досега ЕП имаше консултативна функция и се произнасяше само по бюджета.

Засилена е ролята на националните парламенти, гражданите получават правото на т.нар. "Гражданска инициатива ", с която при събирането на 1 000 000 подписа могат да накарат Комисията да предприеме действия в област, където те срещат трудности.

Като цяло: по-ясен статут за институциите и техните правомощия, по-прозрачна и по-бърза процедура за вземане на решения, повече близост и влияние на гражданите в общите ев.ропейски политики!

Сега всички погледи са вперени в Полша и Чехия, чийто президенти все още не са подписали законите за ратификация, приети от парламентите и на двете страни. Лех Качински, полският президент, който изчакваше резултата от ирландския референдум, би трябвало да го подпише в следващите няколко дни.

Това означава, че последната страна, която трябва да ратифицира договора е Чехия. Доста политици и анализатори в Европа се опасяват, че Клаус ще откаже да подпише до пролетта на 2010-та, когато консерваторите на Дейвид Камерън се очаква да спечелят изборите в Англия.

Самият Камерън потвърди и след ирландския референдум, че има намерение да организира референдум по този въпрос, ако дотогава Лисабонския договор не е ратифициран от Чехия.

Забавянето обаче от страна на Чехия носи няколко риска за страната. Най-напред, познатите като „ най-добрите ученици „ в ЕC от бившия Източен блок чехи ще бъдат обект на нападка, че страната им спира развитието на ЕC. Общественото мнение в Чехия подкрепя в мнозинството си Лисабонския договор и едва ли президента Клаус няма да го вземе предвид. Нека не забравяме, че легитимността на Клаус се крепи на Парламента в Чехия, който го избира. А Парламентът вече е гласувал закона за ратификацията. Трудно е да си представим, че опитен политик като Клаус би злепоставил основния си източник на легитимност.



 
Заедно
Aktuelles
 
 
 
    mehr 
Radio Sendungen
 
 
 
    mehr 
Analysen
 
 
 
    mehr 
Interviews
 
 
 
    mehr 
Interaktiv
 
 
 
    mehr 
Ereignisse
 
 
 
    mehr 
Europäisches Parlament
 
 
 
    mehr 
Im voraus
 
 
 
    mehr 
Interviews
 
 
 
    mehr 
Die EU-Fonds für Bulgarien
 
 
 
    mehr 
Neueste Artikel
 
    mehr 

Ein Projekt von Europäisches Institut | Centre for policy modernisation | EUROPEUM Institute for European Policy |
| Datenschutzerklärung | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
Das Informationssystem wurde verwirklicht mit finanzieller Unterstützung von OSI und OSF – Sofia