Europe.bg
  Home - News & Events - Highlights
  NAVIGATION
  My.Europe.bg
  User name:
  
  Password:
  
  
Registration
Forgotten password
What is my.Europe.bg
 
  Information
Sitemap
Contacts
Partners
Media partners
Download & Install
This version of Europe Gateway is outdated since April 25, 2014.

News & Events / Highlights

RSS
  • A+
  • A-
11-11-2010

ЕП одобри новите правила за хедж фондовете и частните инвестиционни фондове в ЕС

Новите общоевропейски правила за алтернативните инвестиционни фондове ще влезнат в сила, след като Парламентът прие в четвъртък с огромно мнозинство директива, която налага строги правила за регистриране и начални капиталови изисквания. EП успя да включи в законодателството специални мерки относно разпродаването на активи и възнагражденията, като същевременно прокара изменения в паспортния режим, отговорността на депозитарите, капиталовите изисквания и използването на методи за натиск, съобщава службата на ЕП.

В рамките на преговорите по законодателството, представителите на Парламента, начело с докладчика Жан-Пол Гозес (ЕНП, Франция), спечелиха отстъпки от държавите членки с цел подобряване на икономическата стабилност и инвестиционната сигурност, което бе основен приоритет за ЕП.

Законодателството въвежда правила за определяне на възнагражденията и ограничения за разпродаването на активи (asset stripping). Нито един от тези въпроси не бе включен в първоначалното предложение на Европейската комисия, а държавите членки дълго се противопоставяха на подобни мерки. Законодателството също така стриктно регулира отговорността на депозитарите на алтернативни инвестиционни фондове, които са основни фигури в управлението им, за да се осигури възможност за инвеститорите да предявяват искания за нанесени щети.

Депутатите настояваха върху необходимостта от мерки срещу разпродаването на активи, което първоначално не беше обхванато от предложението на Комисията и срещна сериозна съпротива от страна на някои държави членки по време на преговорите.

В крайна сметка, в окончателния си вариант директивата включва редица мерки срещу тези практики, състоящи се основно в ограничения по отношение на преразпределянето и намаляването на капитала в рамките на първите две години, след като компанията е била придобита от частен инвестиционен фонд. Тези мерки бяха приети, за да възпират частните инвеститори да придобиват контрол над дадена компания с единствена цел за постигане на бърза печалба.

Парламентът наложи също така строги изисквания към частните инвестиционни фондове относно задълженията за уведомяване и предоставяне на информация в случай на придобиване на контрол над дадена компания, особено по отношение на информацията, която те трябва да предоставят на акционерите, работниците и техните представители относно своите намерения за бъдещата дейност на компанията.


Отговорността на депозитарите е увеличена - в сравнение с първоначалните позиции на Съвета и Комисията, за да се предотвратят за в бъдеще случаи, подобни на този на Бърнард Мадоф. Директивата изисква, че ако депозитар делегира своите отговорности на други лица, то тогава трябва да бъде предоставен договор, който дава възможност на фонда или на неговия мениджър да търсят обезщетения от структурата, която е получила правомощията. По този начин се гарантира, че отговорността не се губи в никоя точка по веригата.

По искане на депутатите беше вкарано и изискване, съгласно което инвеститорите на съответния фонд за алтернативни инвестиции трябва да бъдат надлежно уведомени за подобно освобождаване от отговорност, както и за обстоятелствата, обосноваващи това действие.

Новото законодателство дава възможност на фондове и мениджъри на фондове извън ЕС да работят на европейския пазар, без да се налага да искат разрешение от всяка една държава членка и да се съобразяват с различни национални закони. Парламентът през цялото време настояваше за подобни правила за фондовете извън ЕС, но някои държави членки твърдо се противопоставяха на това предложение. За да успокои техните страхове, текстът на директивата уточнява, че фондове и мениджъри на фондове извън ЕС ще могат да получат европейски паспорт, само ако държавата, в която са установени, е приела определени регулаторни стандарти и има действащи споразумения с държавите членки на ЕС, които да позволяват обмен на информация.

Правилата на директивата трябва да бъдат приложени от държавите членки до 2013 г. и четири години след това Комисията ще направи общ преглед на законодателството.



 
Заедно
In advance
 
 
 
    More 
Interviews
 
 
 
    More 
Bulgaria-destined funds
 
 
 
    More 
NEWEST ON EUROPE.BG
 
 
 
    More 
Month focus
 
 
    More 

Project of European Institute | Centre for policy modernisation | Institute for European Policy EUROPEUM |
| Privacy Policy | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
The information system was realized with financal support of OSI and OSF - Sofia
The Project is co-financed by the European Commission. The Information contained in this publication/site does not necessarily represent the position or opinion of the European Commission.