Europe.bg
  Home - European Parliament - Analyses
  NAVIGATION
  My.Europe.bg
  User name:
  
  Password:
  
  
Registration
Forgotten password
What is my.Europe.bg
 
  Information
Sitemap
Contacts
Partners
Media partners
Download & Install
This version of Europe Gateway is outdated since April 25, 2014.

European Parliament / Analyses

  • A+
  • A-
14-07-2008

Идеятa за организиране на избори за европейски президент отново се появи

Ясин Льо Форестие, Франс прес. Проевропейците отново се опитват да прокарат идеята за организиране на избори за президент на Европейския съюз след отхвърлянето на Договора от ирландците, което показа фрустрацията на гражданите по отношение на европейския проект, възприет като отдалечен от нещата, които ги вълнуват.

"Аз подкрепям идеята един ден президента на Европейския съвет да се избира чрез организиране на европейски избори", каза наскоро министърът на вътрешните работи на Германия, Волфганг Шойбле, който има голямо влияние в правителството на Ангела Меркел.

За момента този дебат, който се появи малко след отхвърлянето на Лисабонския договор, е чисто теоритичен. Самият договор, ако бъде ратифициран от всички страни, предвижда президента да се избира от държавните и правителствени ръководители, което отваря вратата на всякакви задкулисни пазарлъци. Този начин на избиране на президент предизвиква също подозрението на малките държави, че големите страни сами ще се споразумеят за кандидатурата.

За да се излезе от тази система, евродепутатът от Зелената партия Даниел Цохн Бендит, предлага следващите избори за Европейския парламент през юни 2009-а да се съчетаят с консултативен вот, който ще позволи на европейските граждани да изберат тяхния президент измежду кандидати на различните европейски партии и на базата на програмата, която се представя.

Държавните ръководители на страните-членки на Европейския съюз също могат да се включат в играта, посочвайки накрая победителя. „Благодарение на това, може да се създаде едно общо европейско публично пространство, вместо да има 27 национални публични пространства" -счита Даниел Цохн Бендит- „съдбата на Европа ще бъде в ръцете на гражданите".

Според Жан Доминик Гилиани, президент на Фондация Шуман, френски център по европейскте въпроси, ирландското "не" показва, че оттук нататък „думата трябва да се даде на народа".

Той предлага или „да има запитване във всяка държава за предпочитанието за президент на Европейския съвет", или „да се организират избори за президент на Европейската комисия, които да протечат едновременно с тези за Европейския парламент".

Втората идея е предпочитана от повечето европейски депутати, които не гледат с добро око на създаването на стабилен и дълготраен пост на президент на Съвета, защото, според тях, президентът ще бъде под влиянието на големите държави, ще служи тяхните интереси и е възможно той да засенчи президента на комисията, за който пък се предполага, че представлява общите европейски интереси.

Изборите за президент на Съвета „не е добра идея", защото „президентската система не е съвместима с федералната структура" на Европа, твърди президентът на групата на социалистите в Европейския парламент, Мартин Шулц, който изказа предпочитание за провеждане на избори за президент на Европейската комисията, в която е съсредоточена изпълнителната власт.

Разбира се и двете предложения обаче не се харесват на евроскептиците, за които отхвърлянето на Лисабонския договор значи чисто и просто, че трябва „по-малко Европа". „Единствените хора, на които се поиска мнението за Договора, го отхвърлиха", припомни Найджъл Фаридж, ръководител на „Партията за независимост на Великобритания".



 
Заедно
2009: Election
 
 
 
    More 
Radio broadcasts
 
 
 
    More 
Analyses
 
 
 
    More 
Interviews
 
 
 
    More 
Interactive
 
 
 
    More 
Events
 
 
 
    More 
EUROPE Gateway presents
 
 
 
    More 
European Parliament
 
 
 
    More 
In advance
 
 
 
    More 
Interviews
 
 
 
    More 
Bulgaria-destined funds
 
 
 
    More 
NEWEST ON EUROPE.BG
 
 
 
    More 
Month focus
 
 
    More 

Project of European Institute | Centre for policy modernisation | Institute for European Policy EUROPEUM |
| Privacy Policy | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
The information system was realized with financal support of OSI and OSF - Sofia
The Project is co-financed by the European Commission. The Information contained in this publication/site does not necessarily represent the position or opinion of the European Commission.