АРБЕН ДЖАФЕРИ: БЪЛГАРИЯ НЯМАШЕ ДРУГА ВЪЗМОЖНОСТ ОСВЕН ДА ПРИЗНАЕ НЕЗАВИСИМО КОСОВО
Имаше ли България друг избор - можеше ли тя да не признае Косово?
- Като членка на НАТО и ЕС България има задължения и отговорности, и затова смятам, че София нямаше друга възможност. Тук в губеща позиция е Сърбия, която все още не може да се отърси от великосръбските си амбиции. България просто не можеше да се превръща в жертва на сръбската хегемонистична политика, която Белград води през последните 100 години.
Как тълкувате оттеглянето на сръбския посланик от София и можем ли да очакваме проблеми за българските граждани, например когато пътуват през Сърбия?
- Не смятам, че това би било разумно поведение. Сърбия ще трява да проумее, че по този начин тя би се изолирала от света, а не обратното - светът да се чувства изолиран от Сърбия. Сърбите не могат да си позволят да обявят целия свят за свой неприятел и политиците им ще трябва да преосмислят поведението си. Възможно е да се стигне и до отделни случаи на лошо отношение към български граждани в Сърбия заради решението за Косово, но това ще бъдат изолирани случаи, а не практика.
А какво мислите за това, че Косово се превръща в опасен прецедент на Блаканите? Вярвате ли, че това може да предизвика "ефекта на доминото"?
- Приемам това като елемент от сръбската пропаганда. След като сърбите загубиха всички аргумени за Косово, започнаха да търсят нови и в момента залагат на теорията за "ефекта на доминото". Просто Югославия се разпадна, и никъде теорията за "ефекта на доминото" не се потвърди - нито в съседство на Балканите, нито някъде другаде по света. Това, че една държава се е самоопределила като независима, това не може по "принципа на доминото" да води до аналогии и в други страни по света.
Застрашена ли е според Вас целостта на Македония?
- Интергитетът на Македония е гарантиран. Албанците в Македония са уверени, че политиката, която водят ЕС, САЩ и НАТО гарантират сигурността и целоста на Мокедония.