Europe.bg
  Page d’accueil - Actualités - Analyses
  NAVIGATION
  My.Europe.bg
  Utilisateur:
  
  Mot de passe:
  
  
Registration
Mot de passe oublié
Europe.bg, c'est quoi?
 
  Information
Plan du site
Contacts
Partenaires
Partenaires média
This version of Europe Gateway is outdated since April 25, 2014.

Actualités / Analyses

RSS
  • A+
  • A-
12-08-2008

Публикувахме пълния текст на Плана за действие на правителството

Кои са двете цели и деветте извода на Кабинета "Станишев" след доклада на ЕК? Диалогът с гражданския сектор остава на последно място.
 
Портал ЕВРОПА ви представя в пълен вид с всички приложения Плана за действие на правителството в отговор на Доклада на ЕК от 23 юли. Документите, от които става ясно, че са във варианта си от 7 август 2008 г., бяха получени в редакцията. Представяме ги в три отделни части за справка на всички интересуващи се в рубриката "Europe.bg представя".

Поредицата на Портал ЕВРОПА се нарича "Дела и документи - The Action Plan". ПЪРВАТА ЧАСТ обхваща предприсъединителните програми. ВТОРАТА ЧАСТ се отнася до следприсъединителните инструменти. ТРЕТАТА ЧАСТ е за Програмата за развитие на селските райони, ОП за развитие на Сектор „Рибарство” и заключителната част с изводите.
Какво пише в документа?

От него става ясно, че "на основата на задълбочен анализ на доклада на ЕК" българското правителство си поставя две цели: възстановяване на регулярните операции по предприсъединителните програми и получаване на положителна оценка на съответствието по всички Оперативни програми в изискуемите срокове.

"След проведени задълбочени дискусии българското правителство се ангажира да извърши реформи и да приложи спешни и конкретни мерки, осигуряващи стабилност на системите за управление на средствата от ЕС", се казва в екшън-плана.

В заключителната част на Плана за действие са описани девет извода. Първият е, че трябва да се изпълнят поетите ангажименти по предприсъединителните програми. Вторият - че трябва да се ускори изпълнението на оперативните програми, което ще става, първо, чрез максимално използване на авансовите плащания от ЕК за 2007-2008 г.; и второ - чрез пълна мобилизация на УО по ОП за изпълнение на критериите за положителна оценка на съответствието в срок до м. ноември 2008 г.

Третият извод е, че трябва да се гарантира стабилността на системите за финансово управление и контрол чрез количествено и качествено укрепване на административния капацитет с обучение, техническа експертиза и гарантиране избягването конфликта на интереси, както и чрез надзор и прозрачност на процедурите по управление на ОП.

Останалите изводи са:
  • Гарантиране на независим и стабилен централен одитен орган,
  • Постоянна и ефективна комуникация с ЕК и привличане на експертна техническа помощ от страните-членки и ЕК,
  • Подобряване на координацията с последващи надеждни, структурни, коригиращи действия и основна реформа,
  • По- добра координация между институциите в България на централно, регионално и местно ниво,
  • Подобрена координация и взаимодействие с ОЛАФ,
  • Засилен диалог с неправителствения сектор.
Повече по темата можете да си припомните в специалната тематична рубрика на Портал ЕВРОПА - "Докладиада"...


Actualités
Actualités
Analyses
Interviews


 
Заедно
Evénements à venir
 
 
 
    Encore 
Interviews
 
 
 
    Encore 
Articles récents
 
    Encore 

Projet de Institut européen | Centre de modernisation des politiques | Institut des politiques européennes |
| Protections des données privés | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
Le système d'information est réalisé grace au soutien financier de Institut Société ouverte et Fondation Société ouverte - Sofia