Europe.bg
  Page d’accueil - Actualités - Analyses
  NAVIGATION
  My.Europe.bg
  Utilisateur:
  
  Mot de passe:
  
  
Registration
Mot de passe oublié
Europe.bg, c'est quoi?
 
  Information
Plan du site
Contacts
Partenaires
Partenaires média
This version of Europe Gateway is outdated since April 25, 2014.

Actualités / Analyses

RSS
  • A+
  • A-
16-08-2008

Синтаксисът и „екшън” плановете - коментар на Юлиана Николова във вестник "Кеш"

Портал ЕВРОПА представя статия от последния брой на седмичника "Кеш", написан от директора на Европейския институт Юлиана Николова.

След всеки доклад на Европейската комисия идва сезонът на ответия удар на българската администрация (под администрация разбирам, както и в Докладите на ЕК, не само служителите, но и тяхното ръководство). Този сезон ударът е под формата на различни „екшън” планове. Докладите това лято бяха два, та и „екшънът” е повече. И не само поради бройката на докладите, а най-вече поради разгромяващите констатации в тях.

„Екшънът” , в които всички участваме, поне засега не дава надежда, че е от типа на старите филми за дивия запад, в чиито край добрите (правителството) побеждават лошите (Европейската комисия, световната конспирация), или от онези филми с щастлив край, в които лошият герой се жени за добрата героиня и двете фамилии са щастливи.
Ответният удар към днешна дата се състои от приети, но непубликувани (или поне неоткриваеми) неотложни мерки и действия на правителството, допълващи Плана за действие по показателите за напредък в областта на съдебната реформа, борбата с корупцията и организираната престъпност за периода август – декември 2008 г, публикуван график за изпълнение на тези мерки, както и приет План за изпълнение на мерките, свързани с управлението на средствата от ЕС в отговор на доклада на Европейската комисия за напредъка на България, съпроводен с 29 (поне последният е с такъв брой) приложения. Броят на авторите и стиловете на документите е дори повече от броя на приложенията.

Непосилна задача е да се следи за изпълнението на всички мерки, заложени в тези документи, да се съгласуват те помежду си и да постигнат значим общ ефект, способен да сломи европейското недоверие.

Не много отдавна дирекция „Връзки с обществеността и протокол” на Министерството на държавната администрация и административната реформа разпрати до служителите в държавната администрация „Практическа инструкция за оформяне на документи в администрацията”. Полезното четиво инструктира държавните служители как да разполагат върху листа всички елементи на документите, които изработват; как да оформят текстовете и какъв шрифт да използват. Тук инструктиращите малко са се изложили с употребата на чужди думи, изписани с кирилица, но да му мислят служителите, които използват текстообработващи програми, преведени на български език. Следват инструкции за най-често допусканите правописни грешки и т.н. Споменавам това четиво не само защото инструкцията не е приложена при разписване на последните планове, графици и „екшъни”.

Като съпоставим купчината планове, графици и „екшъни” с инструкциите на министерството, се набива на очи, че нещо липсва. Липсва в плановете и графиците, не е споменато и в инструкцията. Липсват указания за синтаксиса и изреченията. Наистина изпитите за прием в гимназиите показаха, че изречението, дори простото, е трудна за изучаване и прилагане материя.

По тази причина за държавната администрация и още повече за нейните ръководители е необходимо да разполага с прости и ясни указания как да съставя изречения, особено в документи със стратегически, планов или отчетно-оправдателен характер, какъвто имат „екшъните”.

В Уикипедия пише:

Синтаксисът е един от двата дяла на граматиката (заедно с морфологията). Като наука за строежа на свързаната реч, изучава законите, по които думите се свързват в синтагми, словосъчетания и изречения, както и функционирането на съчетаните части на речта.

Изречението са думи, свързани по смисъл. Изречението е основна структурна единица на текста. Изречението се отличава с граматическа форма, с логическо или емоционална съдържание и може да изразява мисли, чувства и волеви подбуди. Към него има отношение не само езикознанието, но и психологията и логиката. Науката синтаксис се занимава с изследването на закономерностите по които, думите са подредени смислено в изречения. Основните елементи в едно изречение, разглеждано от синтаксиса са подлог, сказуемо, допълнение, определение и обстоятелствено пояснение.

Обърнете внимание на това какво изразява изречението покрай всичко останало: волеви подбуди.

Общият извод и от двата юлски доклада на Европейската комисия - за средствата от ЕС и за напредъка по правосъдие и борба с корупцията и организираната престъпност, е липсата на ясно дефинирана и изразена политическа воля за справяне с проблемите, за изчистване на администрацията (тук отново обръщам внимание, че става въпрос и за политическите ръководства на държавните служби). От многото изречения в „екшъните” функцията на изречението да изразява волевите подбуди не е изпълнена. А за някои изречения се питаме даже дали изразяват мисли? Едва ли са виновни изреченията.

Но да се върнем на инструкциите. Те не трябва да са много сложни. Могат да се изразят в две изречения:

Всяко изречение от план за действие трябва да съдържа подлог, сказуемо, допълнение, определение и обстоятелствено пояснение. Абсолютно задължителните елементи са подлогът, сказуемото и обстоятелственото пояснение за време.

Може да се допълни и забрана за използване на страдателен залог. Но това е изискване с повишена трудност и засега да останем с първите две.

Какво означават тези правила: трябва да има подлог - т.е. трябва да е ясно кой извършва действието. При това този някой трябва да е съвсем конкретен. Изречения от вида „Българските власти ще приключат проверката в определените срокове” не вършат работа. Тези власти трябва да има институционални и собствени имена. Голяма радост предизвика у мен първото приложение към Плана за изпълнение на мерките, свързани с управлението на средствата от ЕС, защото в него има имена. Но бързо се върнах на земята. Там пише кой отговаря, но не пише какво прави отговарящият; няма го сказуемото или по плановишки казано „екшънът”.

Ю. Николова
Наред с подлозите в „екшън” плановете най-дефицитната част на изречението е обстоятелственото пояснение за време, както и допълнението, пряко или непряко, което би обяснило с какви средства ще се извърши действието. Защото, отвъд инструкциите за администрацията, за всички нас трябва да е пределно ясно, че всичко това си има цена. Извън цената на спрените суми от ЕС, «екшън» плановете ще трябва да ги платим с моите и вашите пари. Но тъй като се обърквам от произношението, силно зависещо от географския произход на говорещия, а и от вида „йекшън”, който се очаква след всеки план, предпочитам занапред да се придържам към по-прости думи като план за действие.

Материала на г-жа Николова, както и останалите публикации от новия брой, можете да намерите в "Кеш", който вече е на вестникарския пазар.
 


Actualités
Actualités
Analyses
Interviews


 
Заедно
Evénements à venir
 
 
 
    Encore 
Interviews
 
 
 
    Encore 
Articles récents
 
    Encore 

Projet de Institut européen | Centre de modernisation des politiques | Institut des politiques européennes |
| Protections des données privés | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
Le système d'information est réalisé grace au soutien financier de Institut Société ouverte et Fondation Société ouverte - Sofia