Europe.bg
  Page d’accueil - Actualités - Analyses
  NAVIGATION
  My.Europe.bg
  Utilisateur:
  
  Mot de passe:
  
  
Registration
Mot de passe oublié
Europe.bg, c'est quoi?
 
  Information
Plan du site
Contacts
Partenaires
Partenaires média
This version of Europe Gateway is outdated since April 25, 2014.

Actualités / Analyses

RSS
  • A+
  • A-
13-06-2005

"НЕ"-ТО НА ФРАНЦИЯ И ХОЛАНДИЯ Е ДОБРА НОВИНА ЗА ЕВРОПА

Френското и холандското “Не” на европейската конституция е най-добрата новина за Европа от години. Това е последен шанс на ЕС да се върне в правилния път, пише списание Нюзуик.

Действителността е проста: ако години наред са ви казвали, че все по-обединеният и разширен съюз е най-доброто лекарство за Европа, а вместо това вие все повече се разболявате заради растящата безработица и страха от бъдещето, в един момент стигате до извода, че или рецептата е сгрешена, или лекарят е некадърен, или направо ви мами, изтъква авторът на статията, озаглавена "Нов шанс за Европа".

Разширяването на ЕС увеличава стратегическия обхват на много от големите европейски корпорации, особено германските. Германските компании регистрират рекорден износ и печалби.

Това обаче не гарантира, че служителите от Щутгарт или Франкфурт ще запазят работните си места. Затова не е чудно, че разширяването на ЕС подхранва страха от бъдещето.

Не е необходимо голямо въображение, за да си представи човек какви реакции може да предизвика перспективата за приемане на България и Румъния през 2007 г., отбелязва Нюзуик.

В друга статия на списанието, посветена на британския премиер Тони Блеър, чиято страна на 1 юли ще поеме председателството на ЕС, се отбелязва, че според британците двойното “Hе” на Франция и Холандия е убило Eвроконституцията, поне засега.

Време е Европа да направи пауза, да обмисли нещата и да се реформира, за да спечели отново сърцата и умовете на европейците. Един от най-фундаменталните въпроси е къде минават границите на Европа.

Французите отхвърлиха Конституцията на ЕС, защото смятат, че у тях вече има твърде много чужденци, а за холандците една от главните причини за противопоставянето им е нежеланието им Турция да стане член на ЕС, подчертава авторът на статията.

Силата на новите настроения против разширяването на ЕС притеснява не само Турция, с която ЕС трябва да започне преговори за членство през октомври, но също и България и Румъния.

Те са подписали договори за присъединяване, но в Брюксел вече се чуват все повече гласове приемането им да бъде отложено, изтъква списание Нюзуик, цитирано от БНР.



Actualités
Actualités
Analyses
Interviews


 
Заедно
Evénements à venir
 
 
 
    Encore 
Interviews
 
 
 
    Encore 
Articles récents
 
    Encore 

Projet de Institut européen | Centre de modernisation des politiques | Institut des politiques européennes |
| Protections des données privés | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
Le système d'information est réalisé grace au soutien financier de Institut Société ouverte et Fondation Société ouverte - Sofia