Europe.bg
  Page d’accueil - Actualités - Analyses
  NAVIGATION
  My.Europe.bg
  Utilisateur:
  
  Mot de passe:
  
  
Registration
Mot de passe oublié
Europe.bg, c'est quoi?
 
  Information
Plan du site
Contacts
Partenaires
Partenaires média
This version of Europe Gateway is outdated since April 25, 2014.

Actualités / Analyses

RSS
  • A+
  • A-
18-02-2011

Междинен доклад относно напредъка на България по механизма за сътрудничество и проверка

При присъединяването на България към ЕС на 1 януари 2007 г. все още съществуваха определени слабости в сферата на съдебната реформа, борбата с корупцията и организираната престъпност, които можеха да възпрепятстват ефективното прилагане на законите, политиките и програмите на ЕС и да попречат на българските граждани да се възползват напълно от правата си като граждани на ЕС.

Ето защо Комисията пое задължението в рамките на механизма за сътрудничество и проверка1 да помогне на България да преодолее тези слабости, както и да проверява редовно постигнатия от страната напредък по шест показателя, установени за тази цел. Тези показатели са взаимосвързани и трябва да се разглеждат в съвкупност като част от мащабна реформа на съдебната система и елемент от борбата с корупцията и организираната престъпност, за които е необходим дългосрочен политически ангажимент.

Докладите на Комисията относно напредъка по механизма за сътрудничество и проверка (МСП) се публикуват два пъти годишно. Те се основават на информация, предоставена от българското правителство, службите на Комисията, държавите-членки и неправителствени организации.

В последния доклад, публикуван на 20 юли 2010 г., бе отбелязан силен реформаторски устрем в България след приемането на нова стратегия за съдебна реформа. В него бяха отчетени важни изменения в Наказателно-процесуалния кодекс и по-големи усилия в борбата с организираната престъпност и корупцията. В доклада също така бяха включени предложения България да усъвършенства съдебната практика, за да позволи на съдебната власт да действа по-инициативно и да прояви по-голямо чувство за отговорност.

Преди следващата годишна оценка на напредъка, която Комисията ще представи през лятото на тази година, настоящият доклад съдържа техническа актуализация на основните промени от юли 2010 г. досега. Той се съсредоточава върху отговора на България на препоръките на Комисията, включени в последния доклад, и не съдържа пълна оценка на постигнатия напредък.

Днешният доклад отчита трайния ангажимент на България да изпълни своята стратегия за съдебна реформа посредством подробен план за действие. По-специално в доклада се разглеждат следните значими промени, настъпили през последните шест месеца:

В областта на съдебната реформа България прие важни изменения в Закона за съдебната власт. С тези изменения се обезпечава правното основание за засилване на отчетността и управленските правомощия на Висшия съдебен съвет и за усъвършенстване на системата за назначаване, професионално обучение, атестиране и повишаване в длъжност в съдебната система. През този период Висшият съдебен съвет постигна по-добри резултати в дисциплинарната сфера, но в случая на важно решение за назначаване не съумя да демонстрира необходимата ангажираност за гарантиране на отчетност и прозрачност.

По отношение на борбата с корупцията и организираната престъпност България реши да създаде специализиран съд и прокуратура за дела, свързани с организираната престъпност. Продължи структурната реформа на митниците и бе даден ход на амбициозен проект за борба с корупцията. България също така прие изменения, за да подобри законодателството за конфликт на интереси. През този период нарасна броят на издадените присъди по дела за корупция по високите етажи, но бяха произнесени и редица оправдателни присъди по някои емблематични дела за корупция по високите етажи, конфликт на интереси, измами и организирана престъпност.

За да се запази реформаторският устрем, в доклада се препоръчва България да продължи осъществяването на задълбочена реформа на съдебната система и на полицията.

В този контекст България следва да предприеме стъпки за по-нататъшно усъвършенстване на съдебната практика и на начина, по който са структурирани, управлявани и си сътрудничат съдебната власт, полицията и другите следствени органи.

В доклада също така се препоръчва до следващата оценка на Комисията през лятото на 2011 г. България да се съсредоточи върху приемането на ефективен закон за отнемане на имущество от незаконна дейност, създаването на орган, натоварен с установяването и санкционирането на конфликти на интереси, както и постигането на резултати в дела за корупция и в борбата с организираната престъпност.

Комисията ще продължи да подкрепя България в усилията на страната за реформа и до лятото на тази година ще представи следващата си подробна оценка на напредъка.

В рамките на механизма за сътрудничество и проверка за България бяха зададени следните показатели:

Приемане на изменения в Конституцията, които премахват всички двусмислия по отношение на независимостта и отчетността на съдебната система.

Гарантиране на по-прозрачен и ефективен съдебен процес чрез приемане и прилагане на нов Закон за съдебната власт и на нов Граждански процесуален кодекс. Докладване за въздействието на тези нови закони и на Наказателно-процесуалния кодекс и Административнопроцесуалния кодекс, преди всичко върху досъдебната фаза.

Продължаване на реформата на съдебната власт с цел нарастване на професионализма, отчетността и ефективността. Оценяване на въздействието на тази реформа и публикуване на резултатите всяка година.

Провеждане на професионални и безпристрастни разследвания по обвинения в корупция на високо равнище и докладване за тях. Докладване за вътрешни проверки на публичните институции и за огласяване на имуществото на високопоставени длъжностни лица.

Вземане на по-нататъшни мерки за предотвратяване и борба с корупцията, особено по границите и в местното управление.

Прилагане на стратегия за борба с организираната престъпност, която се съсредоточава върху тежките престъпления, изпирането на пари, както и върху системното конфискуване на имуществото на престъпниците. Докладване за нови и текущи разследвания, повдигнати обвинения и присъди в тези области.

Текста на доклада може да намерите ТУК.



Actualités
Actualités
Analyses
Interviews


 
Заедно
Evénements à venir
 
 
 
    Encore 
Interviews
 
 
 
    Encore 
Articles récents
 
    Encore 

Projet de Institut européen | Centre de modernisation des politiques | Institut des politiques européennes |
| Protections des données privés | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
Le système d'information est réalisé grace au soutien financier de Institut Société ouverte et Fondation Société ouverte - Sofia