Europe.bg
  Page d’accueil - Actualités - Analyses
  NAVIGATION
  My.Europe.bg
  Utilisateur:
  
  Mot de passe:
  
  
Registration
Mot de passe oublié
Europe.bg, c'est quoi?
 
  Information
Plan du site
Contacts
Partenaires
Partenaires média
This version of Europe Gateway is outdated since April 25, 2014.

Actualités / Analyses

RSS
  • A+
  • A-
01-05-2006

ШЕФЪТ НА ВЪНШНАТА КОМИСИЯ НА ЕВРОПАРЛАМЕНТА: "НОВОТО РУМЪНСКО ПРАВИТЕЛСТВО Е ПОСТИГНАЛО СЪЩЕСТВЕН НАПРЕДЪК"

Елмар Брок: "Важното е не само започването, но и осъществяването на реформите"
 
Председателят на Комисията по външни работи на ЕП Елмар Брок призова еврокомисаря по разширяването Оли Рен “да запази натиска за реформи към България и Румъния”, се казва в прес-съобщение на сайта на групата на Европейската народна партия (ЕНП) след дебата в комисията за напредъка на двете държави, състоял се на 26 април.

ЕП има правото да бъде консултиран преди да формулира решението си относно присъединяването на тези две страни. “Комисарят изпълни това предварително условие. Въпреки това, бих желал за по-ясно артикулирано от негова страна изявление, за това как да се поддържа необходимият натиск за реформи в Букурещ и София в случай на положителна препоръка от ЕК за 1 януари 2007 като дата за присъединяване”, каза Брок по време на пленарния дебат в ЕП.

Брок допълни, че новото румънско правителство в частност е постигнало съществен напредък. “Все пак, важният въпрос е не само дали реформите са били започнати, но дали са осъществени”, каза Брок, цитиран в прес-съобщението на ЕНП.

На този въпрос ЕК не е дала окончателен отговор, най-вече по отношение на реалния напредък в реформирането на съдебната система и борбата с корупцията в двете страни. В частност, Брок има предвид защитните клаузи в Договора за присъединяване, които допускат отделни глави да бъдат изолирани, в случай на слабости, до три години след присъединяването “на 1 януари 2007 или 2008 година”, пише в съобщението.

“Разбира се, ЕК може да задейства тези клаузи независимо от препоръката на 16 май. И все пак, с оглед да се гарантира процесът на реформи, въпросът е дали не би било по-добре да преместим окончателната препоръка за есента на тази година”, подчерта Брок. Комисията трябва да гарантира, че ще бъде осъществявано “адекватно наблюдение” през първите три години след присъединяването на двете страни към ЕС, заключи Елмар Брок.

Портал ЕВРОПА припомня, че след дебата на 26 април, Елмар Брок посочи в прес-изявление: “Смехотворно е да се обвиняват групата на ЕНП-ЕД и българските наблюдатели в ЕП от десницата за отлагането на присъединяването на България в ЕС, при положение, че правителството проявява реални слабости в борбата срещу организираната престъпност, прането на пари и съдебната система. Именно българските евронаблюдатели от десницата и нашите партии – партньори в България са тези, които настояват, въпреки недостатъците на политиката, провеждана от сегашното правителство, да се спази срокът за приемане на 1 януари 2007 година.”

В заключение в изявлението на Елмар Брок се казва, че би било полезно, българските евронаблюдатели – представители на партиите от тройната управляваща у нас коалиция, “да дадат своя дял за ползотворен дебат тук. За да може да се навакса закъснението, правителството трябва да си направи домашната работа”.



Actualités
Actualités
Analyses
Interviews


 
Заедно
Evénements à venir
 
 
 
    Encore 
Interviews
 
 
 
    Encore 
Articles récents
 
    Encore 

Projet de Institut européen | Centre de modernisation des politiques | Institut des politiques européennes |
| Protections des données privés | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
Le système d'information est réalisé grace au soutien financier de Institut Société ouverte et Fondation Société ouverte - Sofia