Europe.bg
  Page d’accueil - Actualités - Analyses
  NAVIGATION
  My.Europe.bg
  Utilisateur:
  
  Mot de passe:
  
  
Registration
Mot de passe oublié
Europe.bg, c'est quoi?
 
  Information
Plan du site
Contacts
Partenaires
Partenaires média
This version of Europe Gateway is outdated since April 25, 2014.

Actualités / Analyses

RSS
  • A+
  • A-
02-05-2006

ПЪРВИТЕ СТЪПКИ НА БЪЛГАРИЯ КЪМ ДОБРЕ ФУНКЦИОНИРАЩА СЪДЕБНА СИСТЕМА

USAID се обявява за приемането на България в ЕС от 1 януари 2007 г., каза за Портал ЕВРОПА експертът по право Марк Уест. Днес негово писмо в защита на постиженията на съдебната реформа у нас е публикувано във “Файненшъл таймс”.

“ПИСМО ДО РЕДАКТОРА” – в тази рубрика на авторитетния “Файненшъл таймс” днес, 2 май, е поместено писмо на Марк Уест от Инициатива за укрепване на съдебната система на USAID във връзка с публикацията на вестника за проблеми в съдебната реформа в България.

(Бележка на редакцията: оригиналът на писмото е на англоезичната версия на Портал ЕВРОПА)

Сър, въпреки че статията на Джордж Паркър, озаглавена “Организираната престъпност хвърля сянка върху присъединяването на България към ЕС” от 26 април се фокусира върху някои от оставащите сериозни предизвикателства към България по пътя й към присъединяване към ЕС, този материал също така е част от медийния хор, в който се пропуска една важна част от темата: истинските резултати от специфичните, конкретни реформи на съдопроизводството.

Усилията за борба с корупцията е огромна задача в много страни, не само в България, и тя е усилие, което трябва да се предприема стъпка по стъпка в много сфери на развитието на правилата и законите. Първата и най-важна стъпка е една префасонирана, засилена и – в резултат на това – добре функционираща съдебна система. Тази стъпка се прави от няколко години в България и показва реални резултати. За съжаление тези усилия рядко попадат в новините, а общественото мнение за корупцията в съдилищата води до оскъдно отразяване на темата.

Доклад, разпространен миналия месец от Центъра за изследване на демокрацията показва, че корупцията в съдебната система всъщност е твърде ниска, на практика тази сфера е с едни от най-ниските нива на корупция от всички останали в българското общество. Съобщените случаи на корупция сред съдиите на практика намаляват с всяка изминала година от 2002 насам, според проучването на ЦИД.

Някои случаи по върховете на неетични практики не разкриват пълната картина. В България има около 1 600 съдии и хиляди съдебни служители, работещи в над 150 съдилища и да работиш с тези хора означава да знаеш, че съдебната реформа успява. Международната агенция за развитие на Съединените щати работи неуморно с 32 партньорски съдилища, които в продължение на години изпълняват строги планове за реформи в съда с осезателни резултати. Тези съдилища и хилядите герои, които работят в тях – от София през Пловдив до Варна – са живото доказателство за същинските демократични ценности на отвореност, прозрачност и отчетност.

USAID също така подкрепиха създаването на Национален институт на правосъдието – постоянен център за обучение на всички нови магистрати в България. Шестмесечното задължително обучение осигурява достъп до най-добрите практики на ЕС и САЩ за младшите магистрари и – най-важното – за тези български магистрати и работещи в съдебната система, които са крайъгълните камъни на съдебната реформа. Националният институт на правосъдието е наследство за бъдещето на българската съдебна система, а за самия ЕС – наследство, което подкрепя в този момент работата на съдилищата.

За една нация, борбата с корупцията представлява дълга битка, и й е необходима добре функционираха съдебна система. За да разберат борбата срещу корупцията, наблюдателите трябва да се вгледат по-отблизо в истинската работа на съдебната реформа и да използват опита, които открият, през цялото време.

Марк Уест
Инициатива за укрепване на съдебната система на USAID
East West Management Institute,
София, България

Ийст Уест Мениджмънт Институт (ИУМИ) е американска организация с нестопанска цел, чиято цел е да насърчава икономическите и съдебните реформи в страни с икономики в преход. Дейността на ИУМИ в България започва през 1999 г. и до 2005 г. се финансира от Американската агенция за международно развитие (ААМР) въз основа на неколкогодишно споразумение. От 1999 г. до 2004 г. работата по него се извършва по линия на Проект за развитие на съдебната система в България на ААМР, известен като "ПРСС". От 2005 г. до 2007 г. проектът работи под името Инициатива за укрепване на съдебната система в България (ИУСС) и е финансиран на базата на многогодишен договор.

(Портал ЕВРОПА)


Actualités
Actualités
Analyses
Interviews


 
Заедно
Evénements à venir
 
 
 
    Encore 
Interviews
 
 
 
    Encore 
Articles récents
 
    Encore 

Projet de Institut européen | Centre de modernisation des politiques | Institut des politiques européennes |
| Protections des données privés | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
Le système d'information est réalisé grace au soutien financier de Institut Société ouverte et Fondation Société ouverte - Sofia