Europe.bg
  Page d’accueil - Actualités - Analyses
  NAVIGATION
  My.Europe.bg
  Utilisateur:
  
  Mot de passe:
  
  
Registration
Mot de passe oublié
Europe.bg, c'est quoi?
 
  Information
Plan du site
Contacts
Partenaires
Partenaires média
This version of Europe Gateway is outdated since April 25, 2014.

Actualités / Analyses

RSS
  • A+
  • A-
06-06-2006

ПРЕДИЗВИКАТЕЛСТВА ПРЕД ЧЛЕНСТВОТО НА БЪЛГАРИЯ И РУМЪНИЯ В ЕС

Кореспонденция от Берлин за провелата се там международна конференция с участието на европейските министри и председателите на парламентите на двете страни. В конференцията, организирана от Дружеството за Югоизточна Европа, Дойче веле, германо-българския и германо-румънския форум, участваха още депутати от Бундестага и политически експерти.

Кои са политическите и икономически предизвикателства, пред които са изправени България и Румъния, но и самият ЕС след приемането им за пълноправни членове? Известни германски политици и експерти дискутираха един цял ден заедно с български и румънски колеги. Според германския заместник-външен министър Гернот Ерлер членството на двете страни в ЕС трябва да бъде не по милост, а заслужено. Само така според него германските политици могат да убедят обществеността в необходимостта от поредното разширяване на ЕС. Освен това, добави Гернот Ерлер, успехът на България и Румъния ще остави отворена вратата на ЕС към страните от Западните Балкани.

Българската европейска министърка Меглена Кунева хвърли поглед напред към едно малко видимо предизвикателство след приемането на страната й в ЕС. А именно: готовността на България да поеме сама отговорност като равноправен съюзник в ЕС след дългогодишен мониторинг и напътствия по строго определен план. ”Ние не се чувстваме като ученици, които могат да правят само това, което им каже учителят им”, категорична беше Меглена Кунева.

Естествено в дискусията около политическите предизвикателства пред България и Румъния бяха споменати неведнъж недостатъците, посочени в последния доклад на Еврокомисията: борбата срещу организираната престъпност и корупцията, прането на пари, но и недостатъчно напредналата реформа в правосъдието на България. Не липсваха и конкретни примери за други проблеми, с които се сблъскват германските бизнесмени в Румъния и България. Представители на двата големи концерна: Даймлер Крайслер и Сименс, както и на Източната комисия на германската икономика припомниха за недостатъчната прозрачност в конкурсите за държавни поръчки, за прекомерно удължаваната им процедура, за голямата бюрокрация. Позицията на Михаел Инакер от Даймлер Крайслер: Проблемите, които не се изчистят сега, ще бъдат трудно премахнати в последствие при пълноправното членство в ЕС.

Инакер изрази също така опасенията си от това, че в двете страни се провежда класическа индустриална политика, чието внимание е насочено само към големите фирми и концерни в чужбина. Според Инакер София и Букурещ трябва да са заинтересовани от развитието на дребния и среден бизнес. Представителите на Даймлер Крайслер и Сименс бяха категорични: като цяло опитът им в България и Румъния е много положителен. Икономическите критерии за членство обаче са само инструмент в големия политически проект- обединена Европа. Това припомни в края на конференцията Елмар Брок, председател на комисията по външни работи в Европейския парламент. В този смисъл, той предупреди, че спрямо двете страни няма да се правят компромиси относно преодоляването на посочените от Еврокомисията недостатъци.



Actualités
Actualités
Analyses
Interviews


 
Заедно
Evénements à venir
 
 
 
    Encore 
Interviews
 
 
 
    Encore 
Articles récents
 
    Encore 

Projet de Institut européen | Centre de modernisation des politiques | Institut des politiques européennes |
| Protections des données privés | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
Le système d'information est réalisé grace au soutien financier de Institut Société ouverte et Fondation Société ouverte - Sofia