Europe.bg
  Page d’accueil - Actualités - Analyses
  NAVIGATION
  My.Europe.bg
  Utilisateur:
  
  Mot de passe:
  
  
Registration
Mot de passe oublié
Europe.bg, c'est quoi?
 
  Information
Plan du site
Contacts
Partenaires
Partenaires média
This version of Europe Gateway is outdated since April 25, 2014.

Actualités / Analyses

RSS
  • A+
  • A-
23-06-2006

МОСКВА ПОСРЕЩНА НА НОЖ КОАЛИЦИЯТА НА ТИМОШЕНКО В УКРАЙНА

ЕС следи внимателно как ще се развие газовият конфликт

Някогашните партньори от Оранжевата революция сключиха в четвъртък споразумение за съставяне на следващото правителство на Украйна, което слага край на тримесечната политическа неизвестност след парламентарните избори на 26 март и потвърждава прозападната ориентация на бившата съветска република, предаде Франс прес.

“Създадена е коалиция на демократичните сили", заяви пред парламента  Юлия Тимошенко, вероятният бъдещ министър-председател. Очаква се Петро Порошенко, крупен бизнесмен в областта на стоманодобива и ключов съюзник на президента Виктор Юшченко, да бъде одобрен за председател на парламента. Проруският политик Виктор Янукович остава в опозиция.

ЕС приветства коалицията

Говорител на Европейската комисия приветства постигнатото споразумение. То идва три месеца след изборите, на които най-много гласове спечели блокът на Янукович, който обаче няма достатъчно мнозинство за формиране на коалиция. ЕС изразява “надежда Украйна да продължи политическите и икономическите реформи” в съответствие с плана за действие за подготовка за ЕС и споразумението за свободна търговска зона.

Обтегнати отношения с Русия

Решението за новата управляваща коалиция, обаче, ще обтегне отношенията между Русия и Украйна в момент, когато Киев и Москва преговарят по искането на руския монополист “Газпром” за увеличение на цените на доставките за Украйна. “Газпром” настоява от 1 юли Украйна да плаща 130 долара за 1000 кубически метра газ, вместо досегашните 95 долара, съобщи електронното издание EUobserver, което припомня кризата от 1 януари т.г., когато Русия спря доставките за Украйна.

Това се отрази на останалите европейски страни потребители на руски газ, вследствие на което ЕС започна усилено да обсъжда единна политика за избягване на енергийната зависимост от Москва.

Русия доставя 25% от консумирания в Европа газ, а 80% от общите количества преминават през територията на Украйна. За да заобиколи страни като Украйна и Полша, Русия планира строителството на нови газопроводи с Германия и с Унгария, съответно през 2010 и 2011 г.

Тимошенко планира ревизия на газовите споразумения
 
Минути след церемонията по подписване на коалиционното споразумение, Юлия Тимошенко заяви на пресконференция, че “всички въпроси, свързани с газовите доставки за Украйна, сега се нуждаят от по-нататъшна дълбока ревизия и преразглеждане.”

Последните конституционни реформи в Украйна дават по-големи правомощия на министър-председателя, отколкото на президента. Тимошенко, която бе ключов съюзник на Юшченко по време на Оранжевата революция в края на 2004 г., след това за кратко бе министър-председател, след което влезе в конфликт с президента и напусна поста. Докато беше начело на правителството тя започна преглед на приватизационни сделки и обяви планове за ренационализация на значими предприятия като металургичните предприятия.

Предупреждение за “енергийна криза”

Членове на руския парламент определиха новата управляваща коалиция в Украйна като “антируска”, а крайно десният националист Владимир Жириновски предрече разпад на Украйна.

Искането на Туркменистан да удвои цената на доставяния за Русия газ от 50 на 100 долара за 1000 кубически метра също може да повлияе на ситуацията, тъй като туркменският газ има ключова роля в настоящата ценова структура на руския износ за Украйна.

Според сегашното споразумение, базираната в Швейцария руско-украинска фирма Росукренерго (Rosukrenrgo) купува руски газ за 230 долара, а цената на транзитирания през Русия газ от Централна Азия е на далеч по-ниски цени – около 50 долара. Ценовата разлика прави възможно при комбиниране на доставяните количества от двете места крайната цена за Украйна да е 95 долара.

Според в. The Moscow Times, Туркменистан е обявил, че може да спре кранчето, ако “Газпром” не приеме повишаването на цените. Независимият енергиен експерт Олександър Чали казва пред вестника, че в близките шест месеца до една година може да се очаква енергийна криза в Украйна с международни последици.

Брюксел гледа и чака

Енергийни експерти от Европейската комисия запазиха мълчание във връзка с факта, че в споразумението на Росукренерго се казва, че цените ще останат стабилни до края на 2006 г., ако Русия и Украйна не договорят нови цени след 1 юли 2006 г.

Москва вече даде уверения на най-високо политическо равнище, че сценария от 1 януари т.г. повече няма да се повтори. “Следим ситуацията внимателно, но не с тревога или загриженост” каза говорителят на комисията по енергетика на ЕК.

EUobserver обаче припомня, че първоизточниците на кризата са от края на 2005 г., когато Русия наруши договореността да задържи стабилни цените на доставките за Украйна, като в същото време обвини Киев, че краде от количествата газ, предназначени за ЕС.



Actualités
Actualités
Analyses
Interviews


 
Заедно
Evénements à venir
 
 
 
    Encore 
Interviews
 
 
 
    Encore 
Articles récents
 
    Encore 

Projet de Institut européen | Centre de modernisation des politiques | Institut des politiques européennes |
| Protections des données privés | Copyrights © 2003-2007 Europe.bg |
Le système d'information est réalisé grace au soutien financier de Institut Société ouverte et Fondation Société ouverte - Sofia