СМЕТНАТА ПАЛАТА И ПРОКУРАТУРАТА - УВЕДОМЕНИ ЗА ИМУЩЕСТВЕНАТА ДЕКЛАРАЦИЯ НА САКСКОБУРГГОТСКИ, СКРИЛ ПЪТУВАНЕТО СЪС САМОЛЕТА НА ЧЕРАНИ
Великият офицер на Почетния легион на Франция Симеон Сакскобургготски е нарушил законите на България, попълвайки имуществена декларация за времето, в което е бил премиер на страната - установи проверка на Портал ЕВРОПА.
Публикациите ни по случая са изпратени до Главния прокурор Борис Велчев и до председателя на Сметната палата проф. Валери Димитров.
Симеон Сакскобургготски не е декларирал в годишната си имуществена декларация използването на частния самолет на бизнесмена Пиерпаоло Черани.
Междувременно днес стана ясно, че Софийската градска прокуратура е възложила на дознател делото за "царската болница", а сделката за болницата бе в основата на българската връзка в Савойската афера.
Въпросната декларация, която Портал ЕВРОПА получи от регистъра на Сметната палата по законовия ред, е попълнена и подписана от самия Сакскобургготски на 20 май 2005 г. и подадена на 27 май 2005 г. В "Таблица 9" (на снимката, бел. ред.) би следвало да се опише пътуване в чужбина с чужд, частен самолет, за което Сакскобургготски не е платил - нито с лични, нито със служебни пари.
ГЛАВНИЯТ ПРОКУРОР БОРИС ВЕЛЧЕВ ПРЕД ПОРТАЛ ЕВРОПА (27.11.2006 г.):
Според Вас нарушение ли е, когато лице в качеството му на висш политик не включи определени данни в годишната си имуществена декларация - по Закона за публичност на имуществото на лица, заемащи висши държавни длъжности?
Противник съм на разбирането, че всяка нередност трябва незабавно да се отнесе непременно и само към прокуратурата. В случая споменатият от Вас закон предвижда специален контролен орган за проверка на достоверността на декларациите в публичния регистър - Сметната палата. Съгласно чл. 7 от закона именно Сметната палата е овластена да прави проверки на декларациите, като за целта са й дадени специални правомощия. Ако бъде констатирано несъответсвие, Сметната палата ще сезира прокуратурата, за да бъдат взети по-нататъшни законови мерки.
Може ли прокуратурата да се самосезира за такъв случай - с оглед на факта, че темата за имуществените декларации придобива все по-голяма обществена значимост?
Бих посъветвал да спазим предвидения в закона ред и с този въпрос да бъде сезирана първо Сметната палата.
В Конституцията е написано, че прокуратурата осъществява надзора в страната върху спазването на законността. В този смисъл, какви са принципите, по които прокуратурата се самосезира; т.е. как тя изпълнява конституционния текст?
Прокуратурата ежедневно се самосезира по различни въпроси, възлага извършването на проверки или образува досъдебни производства, когато са налице законен повод и достатъчно данни. Най-често това става по изнесени от медиите факти. Дали ще разпореди проверка или ще образува досъдебно производство е въпрос на професионалната преценка на съответния компетентен прокурор. Не можем да задължим прокурорите да се самосезират при спазването на някакви специални принципи. Те трябва да го правят всеки път, когато установят данни за извършено престъпление.
Портал ЕВРОПА припомня хронологията на събитията, в очакване на становищата на господата Борис Велчев и Валери Димитров:
Бившият министър-председател на страната Симеон Сакскобургготски е нарушил Закона за публичност на имуществото на лица, заемащи висши държавни длъжности, като не е декларирал в годишната си имуществена декларация за 2004 г. пътуването с частния самолет на бизнесмена Пиерпаоло Черани: пътуване, за което самият Сакскобургготски призна в разгара на т.нар. "Савойска афера".
Обаче на 7 юли на парламентарен контрол стана ясно, че Дирекция "Държавен протокол" няма в архива си информация за това, че българският премиер Симеон Сакскобургготски е бил поканен по официален път чрез протокола на Външно министерство на представление на "Ла скала" в Милано, Италия. "Частните пътувания на министър-председателите имат политическо значение", обясни тогава външният министър Ивайло Калфин.
Портал ЕВРОПА откри на интернет-сайта на правителството официална информация от същата дата, 7 декември 2004 г., в която се съобщава, че министър-председателят ще присъства на откриването на обновената сграда на Миланската скала, "по покана на кмета на Милано Габриеле Албертини". От годишната имуществена декларация от 2004 г. на Симеон Сакскобургготски става ясно, че той не е бил в командировка в чужбина на този ден - 7 декември 2004 г.
Колегите от "Медиапул" установиха още едно негово нарушение, по което също се предвижда наказание по член 313 от НК: Саксобургготски е декларирал повече имоти пред Сметната палата, отколкото пред данъчните служби, показа проверка на Mediapool. Според документите, с официалните подписи и печати на държавни институции е записано, че Сакскобургготски и сестра му Мария-Луиза Хробок не са декларирали пред данъчната и общинската администрация къщата в гр. Баня, където е постоянният данъчен адрес на бившия премиер Симеон Сакскобургготски още от 2001 г.